Gdy zaczynamy realizować nasze wielkie marzenie o posiadaniu własnego domu, w pierwszej kolejności stoimy przed wyborem projektu. Musimy wtedy zdecydować głównie o tym, jak nasz dom będzie się prezentował od zewnątrz oraz o liczbie pomieszczeń w środku, które zapewnią nam wygodne mieszkanie. Wtedy ten musimy zdecydować, czy dom parterowy czy z poddaszem?

Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

Wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego jest kluczowy, bo dom nie tylko ma nam się podobać, ale także musi być dostosowany do naszego stylu życia i potrzeb. 

Największą popularnością cieszą się niewielkie domy o metrażu około 100m2. Wśród propozycji małych domków jednorodzinnych znajdą się zarówno projekty domów parterowych jak i z poddaszem. 

Musimy jednak wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość naszej działki oraz środki finansowe, które mamy przewidziane na budowę domu. To jasne, że dom parterowy zajmie znacznie więcej miejsca niż ten drugi wariant z poddaszem do zamieszkania. Tym samym trzeba również wziąć pod uwagę, że znacznie większy i kosztowniejszy okaże się sam dach. Bywa, że sama wielkość działki nie pozwala na budowę obszerniejszego domu parterowego, tym bardziej jeśli myślimy jeszcze o ogrodzie lub tarasie. Pod uwagę należy także wziąć odległość od sąsiednich posesji oraz stabilność gruntową, ponieważ tereny podmokłe lub torfowe wymagają znacznie solidniejszych fundamentów. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów i dodatkowych nakładów finansowych. 

Dom parterowy czy z poddaszem? Jaki więc wybór będzie lepszy?

Zalety i wady domów parterowych

Dom parterowy na pewno zaliczymy do tańszych, gdy zdecydujemy się na prostą bryłę oraz prosty dach bez dodatkowych zdobień i udziwnień. Co prawda to właśnie dach często jest zdecydowanym elementem zdobniczym, ale generuje on również znacznie większe koszty. Jeśli więc chcemy ich uniknąć, trzeba wybrać projekt domu jednorodzinnego o prostej bryle i dachu o nieskomplikowanej konstrukcji

Dom parterowy pozwoli nam również uniknąć dodatkowych kosztów, które wynikają między innymi z konieczności wykonania w domu piętrowym schodów. Taki dom będzie również świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie, co jest także niewątpliwym ułatwieniem i wygodą dla osób starszych. Budowa domu parterowego przebiega również znacznie szybciej. 

Jedną z wad jest jednak na pewno to, że takie domy mogą generować mniejsze oszczędności w sezonie grzewczym, ponieważ większość ciepła ucieka przede wszystkim właśnie przez dach, aby tego uniknąć, należy znacznie więcej zainwestować w wysokiej jakości ocieplenie. Opcja ta więc nie wydaje się szczególnie oszczędna, chyba że w budynku zostaną zastosowane nowoczesne ocieplenia.

Zalety i wady domu z poddaszem

W takich domach powierzchnia dachu jest zdecydowanie mniejsza, znacznie łatwiej więc utrzymać ciepło w całym budynku, dodatkowo piętro jest jeszcze dogrzewane ciepłem z dołu.

W projekcie domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym również znacznie łatwiej rozplanować poszczególne pomieszczenia i wydzielić strefę dzienną oraz nocną. Na dole z powodzeniem można zaplanować kuchnię, jadalnię, salon, a poddasze przeznaczyć na sypialnie. Mimo że projekt uwzględnia schody, to i tak generuje to mniejsze koszty niż na przykład pokaźny dach w domu parterowym. 

Warto również podkreślić to, że dom z poddaszem zajmuje znacznie mniej miejsca na samej działce, nie musimy więc dysponować szczególnie wielką działką. 

Wielkość działki pod dom parterowy oraz z poddaszem

Dom parterowy czy z poddaszem? Decyzja nie jest łatwa, ale kluczowa w tej kwestii jest sama działka, ponieważ nieduża zdecydowanie praktycznie uniemożliwia postawienie domu parterowego. 

Dom piętrowy pod tym względem jest znacznie bardziej elastyczny. Na dom parterowy z 3, 4 pokojami trzeba posiadać działkę o szerokości minimum 20 metrów. Dodatkowo jeśli planujemy na niej również garaż wolnostojący, to muszą to być co najmniej 23 metry, aby zapewnić sobie znaczną wygodę użytkowania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych. 

Działka pod dom z piętrem może być zdecydowanie mniejsza, a tym samym również znacznie tańsza. To mniejsze fundamenty oraz dach, wydaje się więc, że jest to zdecydowanie bardziej korzystna opcja szczególnie wtedy, gdy nasza działka nie należy do dużych. W przypadku wątpliwości najlepiej jest zasięgnąć rady architekta z dobrego biura projektowego, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie - https://www.mgprojekt.com.pl/