Popularność kosmetyków naturalnych nie jest zwykłą modą. Specyfiki produkowane ze składników roślinnych i mineralnych utrzymują się na rynku już od kilku lat, a liczba użytkowników zadowolonych z ich działania stale rośnie. Istnieje szereg realnych przesłanek za stosowaniem preparatów tego typu. Przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto sięgnąć po kosmetyki naturalne i na stałe włączyć je do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kosmetyki bezpieczne dla skóry

Kosmetyki naturalne, jak wskazuje na to już sama nazwa, produkowane są wyłącznie z naturalnych substancji. Oznacza to, że są bezpieczne dla skóry, nie przesuszają jej i nie naruszają jej bariery lipidowej. Nie zaburzają także innych, naturalnych procesów zachodzących w powłoce skórnej człowieka. Ponadto, większość kosmetyków naturalnych wykazuje się hipoalergicznością. Nie jest ona normą, jednak dowiedziona została mniejsza ilość substancji chemicznych zawartych w takich preparatach. Ryzyko zaczerwienienia, podrażnienia, wysypki, swędzenia lub pieczenia jest w ich przypadku dużo mniejsze niż w kosmetykach konwencjonalnych. Naturalne składniki uczulające, które mogą pojawiać się w kosmetykach organicznych, działają mniej szkodliwie, a ich obecność w składzie jest łatwiejsza do wykrycia. Znając substancje, na które jest się uczulonym, można więc bez problemu unikać produktów powodujących objawy alergiczne.

Wysoka skuteczność działania

Chociaż może wydawać się, że kosmetyki naturalne dają słabe efekty, to w rzeczywistości wymagają po prostu dłuższego oczekiwania na rezultaty.

Ostatecznie, ich działanie często okazuje się skuteczniejsze i trwalsze od sztucznie produkowanych preparatów konwencjonalnych. Wynika to głównie z oddziaływania na równie naturalne procesy zachodzące w ludzkiej skórze - mówi Edyta Kubiak z drogerii internetowej Neness.pl

Kosmetyki organiczne nie blokują gruczołów łojowych, nie zatykają porów, a do tego wzmacniają barierę ochronną, zamiast ją niszczyć. Większość z nich ma silne działanie nawilżające, ale niezwykle rzadko zdarza się, żeby wysuszały skórę. Takie kosmetyki odbudowują od wewnątrz skórę, włosy i paznokcie. Nawet jeśli kosmetyki naturalne nie spełnią swojej funkcji tak, jak się tego spodziewało, to przynajmniej nie powodują też podrażnień. U niektórych osób ich działanie bywa neutralne, jednak nie wywołuje ono efektów niepożądanych i nie jest szkodliwe.

Prosty skład i uniwersalne zastosowanie

Kosmetyki naturalne praktycznie zawsze składają się tylko z kilku substancji. Zwykle są one dobrze znane z życia codziennego, bo mają uniwersalne zastosowanie. Niejednokrotnie są to np. produkty wykorzystywane w kuchni. Ograniczony skład naturalnych kosmetyków daje większe możliwości ich użytkowania. Organiczne i powszechnie znane, niwelują ryzyko skutków ubocznych i najczęściej nadają się do stosowania przez osoby w różnym wieku. Są dobre zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wiele z tych substancji sprawdza się w pielęgnacji różnych części ciała, a także włosów i paznokci. Najlepszym przykładem są olejki stosowane jako kosmetyki. Mogą nawilżać i łagodzić podrażnienia skórne, odżywiać i wzmacniać skórę, ale też włosy i paznokcie. Szeroki wybór kosmetyków tego typu dostępny jest na stronie internetowej https://neness.pl/kosmetyki-sklep

Kosmetyki naturalne to troska o środowisko

Kosmetyki naturalne są bezpieczne dla środowiska. Wszystkie wykorzystywane w nich substancje pozyskuje się w sposób przyjazny dla środowiska. Przykłada się uwagę do ich naturalnego wzrostu, bez zbędnej ingerencji człowieka i maszyn. W ich hodowli nie używa się też chemicznych środków ochrony roślin ani sztucznych preparatów do użyźniania gleby. Dzięki temu kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze dla zdrowia. Stosując je, można mieć pewność, że ogranicza się ilość substancji chemicznych docierających do organizmu poprzez skórę. Same kosmetyki niejednokrotnie produkowane są na niewielką skalę, ponieważ wytwarza się je ręcznie. Nigdy nie są testowane na zwierzętach, więc wielokrotnie okazują się odpowiednie dla wegan. Ich opakowania również produkuje się z zachowaniem pełnej troski o przyrodę. Wykorzystuje się do nich surowce wtórne poddawane recyklingowi.