Nieużywane książki zabierają miejsce w domowej biblioteczce. Warto więc zastanowić się co można z nimi zrobić.

Oddaj książki na cele charytatywne

W sieci wiele jest akcji dotyczących książek używanych, które mogą zostać oddane na cele charytatywne. Coraz częściej organizuje się zbiórki, których częścią są licytacje literatury. Taka pozycja, kupiona za nawet kilka, kilkanaście złotych wspomoże osoby zbierające fundusze na przykład na leczenie czy specjalistyczny sprzęt. Czasem chodzi o konkretną akcję, czasami takie wydarzenia są organizowane na rzecz instytucji charytatywnej, która później przekazuje książki lub pieniądze z ich sprzedaży na dany cel. Możliwość wsparcia tego rodzaju zbiórek istnieje także za pośrednictwem portali takich jak na przykład SkupSzop. Na stronie można sprzedać przeczytane, niechciane pozycje ze swojej biblioteczki, a zebraną gotówkę przekazać na wybraną fundację.

Zarób na książkach

Książki, których już nie chcemy, które nie są nam potrzebne, można też sprzedać i odzyskać chociaż część kwoty, która została na nie wydana. Wspomniany portal SkupSzop oferuje także taką opcję. Książki mogą być nowe lub używane, istotne jest, aby były w dobrym stanie. Strona pozwala wycenić poszczególne pozycje, zamówić odbiór od nas. Potem możemy wypłacić pieniądze na swoje konto.

Tego rodzaju strony są popularne wśród czytelników, ponieważ dają możliwość kupienia książek w znacznie niższej cenie niż w tradycyjnej księgarni. Ponadto, zakupy na stronie dają gwarancję wysyłki - tak jak z każdego innego sklepu internetowego.

Wymiana i sprzedaż przez media społecznościowe

Inną opcją jest też skorzystanie z grup w mediach społecznościowych. Sporo jest właśnie takich grup, w których członkowie wymieniają się książkami lub oferują je sobie w atrakcyjnych cenach. Jest to rozwiązanie wygodne, ale w tym wypadku warto zachować pewną ostrożność. Niestety zdarzają się osoby nieuczciwe, dlatego też zawsze domagajmy się przesłania potwierdzenia nadania paczki.

Wymiany książek możliwe są też przy okazji różnego rodzaju eventów. Często takie akcje organizowane są przy okazji Targów Książki lub Światowego Dnia Książki. Bywa też, że instytucje miejskie cyklicznie organizują wymiany książek. Warto odwiedzać strony internetowe wydarzeń i śledzić newsy lokalne.

Oddaj książkę do biblioteki

Książkom, których nie potrzebujemy możemy też dać drugie życie, darując je bibliotece. Jakie biblioteki można wybrać? Warto pomyśleć o dzielnicowych filiach miejskich bibliotek, takich miejscach w szkołach czy szpitalach. Wielu osobom wydaje się, że biblioteka przyjmie każdą ilość i rodzaj książek. Tak jednak nie jest - instytucje tego typu mają swoje wymagania odnośnie stanu woluminów, a także listę tytułów, które chcą posiadać i wypożyczać. Dlatego też warto przed oddaniem konkretnych pozycji skontaktować się z wybraną biblioteką i dowiedzieć czy jest zainteresowanie danymi tytułami. 

Książkom, których nie potrzebujemy lub tym, które nam się nie podobały warto dać drugą szansę. Ktoś inny może być z nich bardzo zadowolony. My zyskamy miejsce w biblioteczce, czasem zwrot części ceny i satysfakcję z faktu, iż zrobiliśmy coś miłego dla innych moli książkowych.