Budowa domu to nie lada wyzwanie. Angażuje nas często na długi czas, począwszy od chwili podjęcia decyzji, po dzień, w którym przekroczymy próg wykończonego domu. Co zrobić, by nasza przygoda z budową przebiegła szybko i zakończyła się sukcesem? Warto już na początku obrać właściwy kurs, który prostą drogą zawiedzie nas do upragnionego celu. Taką gwarancję dają gotowe projekty domów.

Gotowe projekty domów - jak się zaczęła ich niegasnąca popularność?

Kariera gotowego projektu domu, jako produktu przygotowanego na sprzedaż, rozpoczęła się w pierwszych latach XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Działające wówczas pracownie architektoniczne wypuściły na rynek pierwszy katalog, w którym inwestorzy mogli przeglądać różnorodne domy, opracowane pod kątem przyszłej budowy. Projekty domów, początkowo nazywane wyłącznie numerami, zyskiwały z czasem swoje marketingowe nazwy, stając się normalnym towarem. Każdy, kto chciał budować dom, mógł sobie kupić projekt z katalogu. Dziś również obserwujemy sytuację, w której poszczególne pracownie projektowe, poprzez nazewnictwo swoich domów, budują unikatowy styl i wyróżniają się pośród innych biur projektowych.

Do Polski gotowe projekty domów zawitały wraz z upadkiem komuny. Wcześniej, przez długie dziesięciolecia, oferta projektów domów jednorodzinnych, skierowana do indywidualnego klienta, była niezwykle uboga. Każdy z nas pamięta chyba tradycyjną kostkę, która pokrywała w znaczącej mierze krajobraz polskich miast i wsi. Do której cioci nie poszlibyśmy w gości, bez trudu dało się odnaleźć kuchnię, łazienkę, pokój dzienny, czy sypialnię, Z tego prostego względu, że niemal wszystkie były identyczne. Unifikacja architektury domów jednorodzinnych w okresie PRL była widoczna na każdym kroku. W chwili wybuchu gospodarczej wolności, gdy rynek otwarł się na prywatny biznes, architekci poczuli wiatr w żagle i rozpoczęli tworzenie gotowych projektów domów. Powstały prywatne pracownie projektowe kształtujące wygląd naszych domów przez kolejne lata, aż do dzisiaj. 

Projekty katalogowe, typowe, gotowe - dlaczego są tak popularne wśród inwestorów?

Gotowe projekty domów mają wiele zalet, spośród których na pierwszy plan zdaje się wybijać ich powszechna dostępność. W dzisiejszych czasach nie musimy już odwiedzać architekta, często oddalonego wiele kilometrów od nas, by kupić dokumentację projektową. Projekty domów są dostępne w sieci, w ilości przekraczającej możliwości ludzkiej percepcji i analizy. Ogromna różnorodność propozycji sprawia, iż bez trudu możemy wybrać projekt domu zbliżony do naszych oczekiwań. W gąszczu różnych propozycji pomagają nam się rozeznać również bezpłatne katalogi z projektami domów. Ta forma obcowania z rysunkami domów jest nadal lubiana i praktykowana. Co innego oglądać projekt w internecie, a co innego zobaczyć go w formie książkowej, w kolorowym katalogu, na tle innych domów.

Z kwestią pełnego dostępu do projektów domów, dzięki informatyzacji naszego życia, wiąże się kolejny atut tej formy projektowej - ogromna możliwość wyboru. Pośród projektów domów dostępnych w sieci możemy wybrać zarówno mały dom parterowy, jak i elegancką, przestronną willę. Jeśli interesują nas projekty domów z piwnicą, mamy tysiące przykładów takich realizacji, gdy chcemy mieszkać ekologicznie wybieramy projekty domów energooszczędnych lub pasywnych. Gotowe projekty domów mają to do siebie, że podstawowy schemat występuje w wielu wariantach, dlatego możemy być pewni, że bez trudu trafimy na taki, który spełnia oczekiwania stawiane przyszłemu domowi.

Dlaczego jeszcze wybieramy gotowe projekty domów? Kolejna odpowiedź jest jedną z najprostszych - bo są po to prostu tanie projekty domów! Katalogowy projekt domu możemy kupić średnio za 2-3 tys. złotych, co nie jest dużym wydatkiem patrząc na całokształt kosztów, jakie nas czekają w trakcie budowy. Ale wydać 2 tysiące, a wydać 10 to już jest znacząca różnica. Taki mniej więcej rozstrzał jest miedzy projektami gotowymi, a indywidualnym projektem domu wykonanym przez architekta na zamówienie. To różnica uśredniona, bo projekt indywidualny może kosztować nawet 20, czy 30 tysięcy, w zależności od stopnia skomplikowania pomysłów, jakie wpadną do głowy, w której powstaje wizja naszego domu. Oszczędność, już na pierwszym etapie inwestycji, to dobry prognostyk na przyszłość i sygnał, że ekonomiczne podejście do budowy przyniesie zamierzony skutek.

Od kwestii finansowych łatwo przejść do kolejnej zalety projektów gotowych, którą jest oszczędność czasu. Jak nie od dziś wiadomo - czas to pieniądz, dlatego, szczególnie na budowie, powinniśmy go maksymalnie oszczędzać. Wybrany w serwisie internetowym projekt możemy mieć w kilka dni u siebie - to prostsze i szybsze niż wizyta w sobotnie popołudnie w supermarkecie. Projekty kupujemy tak samo, jak inne rzeczy na portalach aukcyjnych, czy w sklepach internetowych. Do zakupów w sieci jesteśmy już przyzwyczajeni i nie stanowią one dla nas żadnej tajemnicy. Oszczędzamy czas na podróż do architekta, a ewentualne konsultacje możemy przeprowadzić drogą telefoniczną. Gdy porównamy czas spędzony u architekta, na konsultacjach w sprawie naszego indywidualnego projektu domu, z jednym kliknięciem myszki w zakładkę KUP TERAZ, wynik nie pozostawia złudzeń - gotowe projekty domów to najszybsza droga do sprawnego rozpoczęcia budowy domu.

Wiemy już, że jest tanio, szybko, projekty mamy pod ręką i jest ich niezliczona ilość. To ważne argumenty na korzyść gotowych projektów. Czy jeszcze coś przekonuje nas do wyboru takiego rozwiązania? Projekty gotowe, są też nazywane powtarzalnymi, co znaczy, że są powszechnie realizowane przez wielu inwestorów. Dlatego decydując się na nie kupujemy sprawdzony produkt, który w setkach przypadków realnie istnieje, jest wybudowany, ukończony i zamieszkały. Nie kupujemy kota w worku, lecz przetestowanego na tysiące sposobów pewniaka. W dobie powszechności portali społecznościowych, przy odrobinie szczęścia, jesteśmy nawet w stanie dotrzeć do osób budujących wg naszego wymarzonego projektu i uzyskać informację o przebiegu budowy, jej finalnych kosztach, czy pomysłach na poprawę funkcjonalności domu. Możliwa dzięki temu wizyta w swoim przyszłym domu, to argument, który jest w stanie przekonać każdego. 

Jaki projekt wybrać, żeby budowa przebiegła szybko i sprawnie?

Jeśli chcemy w możliwie najkrótszym czasie zamieszkać we własnym domu powinniśmy zdecydować się na projekty domów tanich w budowie. Które są takie? - spyta od razu wnikliwy inwestor. Podajemy na koniec szybki przepis na tani dom, który pomoże wam wybrać najlepiej.

Projekt taniego domu powinien:

·       minimalizować drogie elementy konstrukcyjne (ściany nośne, kominy, balkony)

·       posiadać regularną formę, zwartą bryłę i prostą konstrukcję dachu

·       być pozbawiony dodatkowych pomieszczeń, takich jak np. piwnica

·       posiadać zoptymalizowane wymiary stolarki okiennej i drzwi (szklane domy nie należą do najtańszych!)

·       zawierać w sobie wszystkie potrzebne instalacje wewnętrzne (żeby nie trzeba było za nie dodatkowo płacić!)

Nie ma większego znaczenia, czy wybierzemy projekt domu parterowego, czy z poddaszem, jeśli będziemy się trzymać powyższych założeń, nasza budowa powinna przebiec szybko i bez najmniejszych komplikacji. 

W dzisiejszych realiach formalno-prawnych, gotowe projekty domów to najszybsza droga do zamieszkania we własnym domu. Szeroka oferta różnego typu budynków, umożliwia każdemu znalezienie projektu najpełniej odpowiadającego jego marzeniom, potrzebom i wizjom. Korzystne w zakupie, tanie w budowie i szybkie w realizacji, stanowią podstawę dla znakomitej większości przyznawanych w kraju decyzji o pozwoleniu na budowę. Bogata gama propozycji pozwala wybrać zarówno dom nowoczesny, jak i zaaranżowany klasycznie, budynek z poddaszem, lub bez. Bezpieczne, dostępne i tanie - tymi cechami zdobywają nasze zaufanie i pozwalają milionom inwestorów cieszyć się swoim własnym domem najszybciej, jak to możliwe.