Samochód uruchamiany z zegarka, dysk twardy wielkości karty kredytowej, czy ultracienki telewizor - to jedne z nowości CES 2015, tegorocznych targów elektroniki użytkowej w Las Vegas.

Mimo, że targi w Las Vegas oficjalnie dopiero się rozpoczynają już wiadomo co pokażą największe koncerny. Dzień przed otwarciem organizowany jest specjalny dzień konferencji dla dziennikarzy, którzy jako pierwsi mogą przyjrzeć się najnowszym produktom gigantów. Pierwsze wrażenia? Wciąż trwa wielka walka na telewizory, smartfony oraz od niedawna inteligentne zegarki.

Samsung nie dla wszystkich?

Przed targami pojawiły się informacje, że Samsung zaprezentuje w Las Vegas najnowszy model Galaxy S6. Niestety wszystko wskazuje na to, że nowy flagowy model smartfona będzie dostępny tylko dla najbliższych partnerów biznesowych firmy. Ani dziennikarze, ani odwiedzający targi nie będą mogli go zobaczyć. Z nieoficjalnych przecieków wiadomo już, że Galaxy S6 może mieć 5,5 calowy ekran, 64-bitowy procesor, 3 GBpamięci RAM i nawet 20 Mpix aparat fotograficzny.

Walka gigantów na telewizory

Tradycyjnie podczas targów w Las Vegas poznajemy nowe linie telewizorów. Kiedyś liczyła się wielkość, przekątna ekranu, teraz koncerny prześcigają się m.in. w oprogramowaniu, zakrzywieniu, czy technologii wyświetlania obrazu. Samsung zaprezentował swój pierwszy telewizor SUHD, a konkretnie 4K JS9000, który koreański koncern okrzyknął już przełomem. SUHD ma się odnosić do Super Ultra HD, czyli

telewizora o rozdzielczości 4K, opartego na technologii Quantum Dots. Samsung zrezygnował też z Androida w Smart TV i zastąpił go Tizenem. Co pokazali inni? Firma Sony zaprezentowała nową serię telewizorów BRAVIA, oraz nowy procesor obrazu X1, dzięki któremu nawet kiepskiej jakości filmy SD będą na telewizorze 4K wyświetlane dobrze. Procesor zwiększa kolorystykę, kontrast i usuwa część szumów. Sony może

pochwalić się jeszcze najcieńszym telewizorem. W najcieńszym punkcie wynosi zaledwie 4,9 mm. Jeżeli chodzi o miniaturyzację Sony zaprezentowało też malutki dysk przenośny SSD, o pojemności nawet 1 TB. Jest on mniejszy od karty kredytowej, więc bez problemu zmieści się w portfelu. Sharp z kolei oprócz nowych serii zaprezentował model AQUOS 4K UHD TV z Pixel Splitting Technology. Dzięki tej technologii obraz ma być zbliżony do rozdzielczości 8K.


Samochód sterowany zegarkiem

BMW na swoim stanowisku prezentuje m.in. nową technologię ekranów dotykowych w swoich samochodach, bezprzewodowe ładowanie pojazdów elektrycznych, laserowe światła, czy w końcu samo prowadzące się auta. Najciekawsze jest jednak chyba stoisko Hyundaia, gdzie można zobaczyć jak zegarek steruje samochodem. Chodzi o połączenie Google Glass z samochodami, które mają funkcję Blue Link. W Las Vegas

zaprezentowano jak za pomocą smartwatcha można uruchomić silnik, zamknąć drzwi, czy nawet zlokalizować zaparkowane gdzieś na parkingu auto. W połączeniu ze sterowaniem głosowym przypomina się kultowy serial Nieustraszony.

Oczywiście przedstawione wyżej przykłady to tylko kropla w morzu technologicznych nowinek tegorocznego CES 2015. Targi to nie tylko doskonałe miejsce dla biznesmenów, którzy chcą zainwestować w nowe technologie, czy geeków sprzętowych, którzy mają ochotę na darmowe "próbki". To również koncerty, przedstawienia artystyczne i możliwość spotkania się z gwiazdami sportu czy muzyki.