Boisz się latać samolotem? Posłuchaj Adele - to wyniki badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców. Uczeni ustali, że najskuteczniej uspokaja utwór "Someone Like You".

Jak sprawdzili naukowcy, piosenka słynnej brytyjskiej artystki zawiera 67 taktów na minutę i ma odpowiednią do tego harmonię. Jedno w połączeniu z drugim sprawia, że utwór znakomicie koi nerwy.

Oddychając w rytmie "Someone like you" spowalnia się bicie serca a co za tym idzie, obniża się ciśnienie krwi i strach zaczyna znikać.

Naukowcy ustali ponadto, że słuchanie emocjonalnych utworów stymuluje obie półkule mózgu, a to także wpływa na nasze samopoczucie. Szczególnie, gdy dźwięk dociera do nas przez słuchawki.

Według doktor Becky Spellman z londyńskiej Private Therapy Clinic, strach przed lataniem powodują nieracjonalne myśli, które nadmiernie wyolbrzymiają rzeczywiste zagrożenie. Paradoksalnie sama Adele boi się latać samolotem. Wielokrotnie wspominała o tym w wywiadach. Za każdym razem podkreśla jednak, że nie zażywa przed podróżą środków uspokajających.

Na liście sporządzonej przez naukowców znalazły się również inne utwory:

“Orinoco Flow (Sail Away)" -  Enya

“Piano on The Beach" - Liborio Conti

“Piano Concerto No. 21 in C major ("Elvira Madigan") K. 467" - Amadeusza Mozarta

“Better Together" - Jack Johnson

“Pure Shores" - All Saints

“Buffalo Soldier" - Bob Marley

“Scar Tissue" - Red Hot Chilli Peppers

“Paradise" - Coldplay

“As I Lay Me Down" - Sophie B. Hawkins

“Inside Out" - Britney Spears

“Ignition" - R. Kelly

“Flaws and All" - Beyoncé

The Christmas song" - Nat King Cole