Spokój, piękne widoki i relaks daleko od tłumów turystów – w Europie coraz mniej jest miejsc, które pozwalają na wypoczynek w takich warunkach. Są jednak chwalebne wyjątki. Należy do nich m.in. 7 najpiękniejszych wiosek Starego Kontynentów wytypowanych przez dziennikarzy CNN.

Wybierając się do Włoch warto odwiedzić Tellaro. Przed najazdami turystów udało mu się uchronić dzięki krętym drogom wijących się po skalistym wybrzeżu. Zapaleni żeglarze też raczej omijają okolicę tej miejscowości usianą malutkimi portami.

Ci, którzy mimo trudności udadzą się do Tellaro, nie powinni się zawieść. Trudy podróży rekompensują cudowne widoki: rzędy małych, pastelowych domków wciśnięte w strome zbocza i malownicza Zatoka Poetów, nazwana tak na cześć Lorda Byrona i  D. H. Lawrence’a, którzy szukali inspiracji w tej okolicy.

Kto chce wypocząć w Anglii, powinien wybrać się do górzystego regionu Cotswold. Jedną z najpiękniejszych miejscowości w jego obrębie jest wioska Bibury. Zielone łąki otaczają osiedla wiekowych chatek. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z XVII wieku.

Wyjeżdżając na urlop do Austrii warto zatrzymać się w Hallstatt. Uroku dodaje mu nieskazitelna toń jeziora, bliskość rzeki Hallstätter. Warto odwiedzić też rynek, na którym znajdziemy porośnięte bluszczem kamieniczki pamiętające jeszcze czasy, gdy w okolicy działała kopalnia soli.

Miłośnicy spacerów po malowniczych uliczkach greckiego Santorynu odnajdą podobny klimat w pobliskim Folegandros. Kto ceni samotne wypady nad morze, powinien wybrać się do Katergo, gdzie szmaragdowe fale uderzają o pokryty kamykami brzeg.

Uroczą miejscowością, która powstała na styku francuskiej i niemieckiej kultury jest Colmar. Piekarnie sprzedają tam zarówno croissanty jak i niemiecki kugelhopf. Dwoistość widać też w architekturze, która na szczęście przetrwała drugą wojnę światową.

Norweskie Reine to sympatyczna rybacka wioska w archipelagu Lofoten. To miejsce dla ludzi, którzy tęsknią do piękna szafirowych zatok i cichych fiordów. Zakwaterowanie w domkach rybackich przekształconych w kwatery dla turystów oferuje nie tylko duży komfort, ale też niezapomniane widoki.

Malownicze miasteczko Telc w Czechach przyciąga swoim ryneczkiem, który otaczają stare barokowe i renesansowe kamienice. Oferuje wiele atrakcji i miejsc do odprężenia - przytulne restauracje, małe sklepiki powodują, że czujemy się tam niezwykle komfortowo.