Szkodniki mogą pojawić się w każdym domu, a gdy już się wprowadzą, w błyskawicznym tempie się rozprzestrzeniają, zajmując najmniej spodziewane miejsca, a nierzadko również niszcząc wszystko, co napotkają na swojej drodze. Niektóre robaki stanowią zagrożenie dla zdrowia – zanieczyszczają jedzenie i przenoszą groźne choroby. Dlatego trzeba je jak najszybciej zwalczyć. Pojawia się tylko pytanie, jak to zrobić? Przedstawiamy skuteczne sposoby na pozbycie się 5 najpopularniejszych szkodników z domu.

Jak pozbyć się mrówek?

Mrówki obierają sobie za cel nasz dom wtedy, gdy uznają, że będą mieć w nim łatwy dostęp do pożywienia. Sprzyjają im również odpowiednie warunki takie jak ciepło i wilgoć. Choć nie wyrządzają tyle szkód co inne robactwo, to raczej nikt nie chce, by po jego domu panoszyły się mrówki.

Gdy w domu pojawią się mrówki, najlepiej skorzystać ze sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest skropienie powierzchni, po której się poruszają mieszanką wody z octem lub wody z cytryną, co skutecznie je odstraszy. Owady nie lubią zapachu pieprzu, dlatego można posypać tą przyprawą podłogę. Jeśli domowe metody na mrówki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, nie pozostaje nic innego jak tylko zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat, który sobie z nimi poradzi.

Jak wytępić karaluchy?

Karaluchy prowadzą głównie nocny tryb życia. Po przedostaniu się do domu namnażają się i rozprzestrzeniają dosłownie w mgnieniu oka. Warto mieć świadomość, że stanowią zagrożenie dla człowieka, gdyż przenoszą choroby takie jak gruźlica, tyfus czy cholera.

Jedno jest pewne - walka z karaluchami nie będzie łatwa. Nie dość, że po odcięciu od jedzenia są w stanie przeżyć nawet 40 dni, to w dodatku często przyjmują spore dawki trucizn i nic im nie jest. Wysoką skuteczność w walce z karaluchami wykazuje mieszanka cukru z kwasem borowym, którą należy rozłożyć w obleganych przez robactwo miejscach. Dobrze działa także piwo, które zwabia insekty np. do wypełnionej nim miski, a później można pozbyć się płynu razem z nimi.

Gdy znane od wieków sposoby na karaluchy nie pomogą, można uciec się do specjalistycznych rozwiązań takich jak zamgławianie. Jest to metoda dezynsekcji i dezynfekcji zarówno powietrza, jak i powierzchni na sucho, która polega na nasyceniu powietrza mgłą wodną z właściwie dobranym preparatem biobójczym. Jej przeprowadzenie można zlecić specjalistycznej firmie lub nabyć wszystkie niezbędne akcesoria (np. tutaj: https://tedan.pl/sklep/opryskiwacze-i-akcesoria/zamglawiacze/) i wykonać ją samemu.

Jak zwalczyć rybiki cukrowe?

Czasami w łazienkach zalegają się małe szkodniki, którymi są rybiki cukrowe. Preferują one wysokie temperatury i wilgoć, dlatego chcąc się od nich uchronić, należy przede wszystkim nie doprowadzać do przegrzewania pomieszczenia i w dodatku często je wietrzyć. Choć rybiki cukrowe nie przenoszą chorób, to mogą niszczyć przedmioty codziennego użytku.

Od lat stosowanym sposobem na rybiki cukrowe jest posmarowanie kawałka tektury miodem i położenie go na noc na podłodze w łazience. Owady przykleją się do niego i będzie można je wyrzucić razem z tekturą. Jeśli chodzi o chemiczne metody walki z rybikami cukrowymi, można tutaj sięgnąć po te same środki, jakie stosuje się na mrówki czy karaluchy, czyli spray’e na owady, pułapki czy specjalistyczne preparaty w proszku.

Jak usunąć mole ubraniowe?

Jeszcze więcej szkody niż rybiki cukrowe wyrządzają mole, w szczególności te ubraniowe. Co ciekawe, mole na ogół przynosimy sobie do domu sami, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. W żaden sposób nie da się przed nimi uchronić, najlepiej podjąć natychmiastową walkę ze szkodnikiem, zanim zniszczy całą garderobę.

Najbardziej znanym sposobem na mole jest lawenda, którą rozkłada się w szafie. Na podobnej zasadzie co lawenda działa gazeta - insekty nie lubią jej zapachu. Chcąc szybko pozbyć się moli, warto zastosować chemiczne sposoby walki z nimi. Na rynku dostępne są płytki na owady, spray’e czy pułapki. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę to to, do jakiego rodzaju moli dedykowany jest produkt. Duży wybór środków na mole dostępnych jest pod tym adresem: https://tedan.pl.

Jak zlikwidować myszy?

Największym ze wszystkich wymienionych tutaj przeciwników, który równie chętnie wprowadza się do domu co i inne szkodniki, jest mysz. Myszy to prawdziwa zmora domów w okresie jesienno-zimowym, kiedy to poszukują schronienia przed zimnem i łatwego dostępu do pożywienia. Jeśli tu i ówdzie zauważyłeś resztki jedzenia lub odchody, najprawdopodobniej masz do czynienia z myszą.

Najbardziej humanitarnym sposobem na zwalczenie myszy jest złapanie jej i wyniesienie poza teren domu czy ogrodu. W tym przypadku dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju pułapki. Dostępne są także takie, które zwalczają gryzonia raz na zawsze. Zamiast tego można zastosować elektroniczne odstraszacze emitujące dźwięki drażniące gryzonie. Wszelkie potrzebne do przeprowadzenia deratyzacji środki kupisz tutaj: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/.