Tylko dwóch na stu polskich trzydziesto- i czterdziestolatków ma w pełni zdrowe dziąsła. To niepokojące dane Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. Specjaliści tej dziedziny zajmują się właśnie chorobami przyzębia.

Zapalenie dziąseł jest na szczęście procesem odwracalnym. Natomiast jeżeli dojdzie do zajęcia tkanek głębiej położonych, problem jest dużo bardziej skomplikowany. Około dwudziestu procent osób w Polsce dotyczy ten zaawansowany problem - opisuje prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego profesor Renat Górska. 

Cytat

Podstawowy objaw to krwawienie z dziąseł. Gdy zauważymy krwawienie z nosa czy wylew w oku, idziemy do lekarza. Podobnie jest tutaj. Krwawienie z dziąseł to podstawowy parametr, który powinien zachęcić nas do wizyty u lekarza. Jeżeli spożywamy twarde jabłko i widzimy tam krew, to najlepszy dowód, że coś złego dzieje się z naszym przyzębiem
prof. Renat Górska

Zdrowe dziąsła mają kolor bladoróżowy i przylegają do powierzchni zęba. Szczelina, czyli przestrzeń między dziąsłem a zębem nie powinna być większa niż 2-3 milimetry. Jeśli jest większa, świadczy to o patologii. Profilaktyka to dobra higiena jamy ustnej, czyli mycie zębów i ich nitkowanie, ewentualnie szczoteczki międzyzębowe, oraz prawidłowe odżywianie - zaleca w rozmowie z RMF FM periodontolog.

Owoce kiwi, żurawina i zielona herbata, czosnek, cebula i ryby bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe to produkty, które dobrze działają na stan naszego przyzębia. Zdecydowanie gorzej działają produkty zawierające wiele węglowodanów, przez które szybciej mineralizuje się płytka nazębna. 

Cytat

Najlepsza jest dieta śródziemnomorska. Włosi opracowali dietę dla osób z chorobą przyzębia. Są w niej dwa owoce kiwi, żurawina i zielona herbata
prof. Renata Górska

Jak prawidłowo myć zęby?

Specjaliści podpowiadają, jak prawidłowo i skutecznie myć zęby, by jednocześnie dbać o zdrowie dziąseł. Szczoteczkę układamy na dziąsłach pod kątem 45 stopni, włosie szczoteczki ustawiając w kierunku korzenia zęba. Następnie szczotkujemy korony zębów i powierzchnie żujące. Dzięki takiemu ułożeniu oraz ruchom oprócz mycia zębów masujemy dziąsła. Aby metoda ta była skuteczna, powinniśmy wykonać około 4-6 ruchów w jednym miejscu. Jeśli ktoś ma z tym problem, powinien kupić szczoteczkę elektryczną. 

Dzieci myjąc zęby stosują metody koliste. Natomiast u dorosłego powinno być to rolowanie, wymiatanie między dziąsłami a zębami, żeby nie ominąć żadnej powierzchni międzyzębowej. Pamiętajmy, że żadna szczoteczka nie wejdzie w przestrzenie międzyzębowe. By zadbać o higienę w takim miejscu, potrzebujemy nitkowania, najlepiej raz dziennie, najlepiej wieczorem.

Właśnie w przestrzeniach międzyzębowych, których nitkowanie rekomendujemy, najczęściej dochodzi do ubytków próchnicowych i jednocześnie tam znajduje się brodawka międzyzębowa, a od niej zaczyna się cały proces zapalny - opisuje profesor Renata Górska.

Opracowanie: