Rozpoczęła się rekrutacja ponad 600 koordynatorów onkologicznych w szpitalach w całej Polsce. Jest to efekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która właśnie weszła w życie. Chodzi o osoby, które będą wspierać pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór i na przykład pomagać im w umawianiu badań.

Koordynatorem może zostać osoba, która nie ma wykształcenia medycznego i już pracuje w szpitalu (w części lecznic koordynatorami zostawały na przykład osoby pracujące jako sekretarki i sekretarze) albo osoba z zewnątrz. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznaje w rozmowie z RMF FM, że w czasie rekrutacji lecznice powinny zwracać uwagę na kompetencje społeczne kandydatów. 

Musi być to osoba z dużą empatią dla pacjenta, ponieważ w tym ciężkim okresie choroby nowotworowej bardzo ważne jest to, by pacjent czuł, że po drugiej stronie telefonu jest osoba, która mu pomaga. To może być dawny pacjent, widzimy tu dużą rolę organizacji pacjenckich - dodaje wiceminister.

Zarobki koordynatorów szpitale mają ustalać same w ramach dodatkowego budżetu. 

W lecznicach w całej Polsce za miesiąc pracować ma około 700 koordynatorów. W tej chwili na razie jest w ich w sumie czterdziestu, w szpitalach, które brały udział w pilotażu, czyli w województwach dolnośląskim, świętokrzyskim, podlaskim i pomorskim. 

W Polsce nowotwory wykrywa się średnio u 15 tys. osób miesięcznie. Zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej koordynator ma mieć miesięcznie pod opieką ok. 30-40 nowo zdiagnozowanych pacjentów, aby wspierać ich między innymi na etapie badań.

Trzy tygodnie od podpisu ustawy

Pod koniec marca ustawę w sprawie Krajowej Sieci Onkologicznej podpisał prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślał, jednym z ważnych rozwiązań wprowadzanych przepisami jest wprowadzenie koordynatorów leczenia przypisanych do każdego pacjenta. 

Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną - krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, krótko mówiąc walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę - zapewniał prezydent Duda.

Opracowanie: