​Ponad 34 tysiące odmów obowiązkowych szczepień odnotowano od stycznia w Polsce - dowiedział się nasz reporter w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Już wiadomo, że pod względem liczby odmów ten rok będzie rekordowy. Są jednak takie miejsca w Polsce, gdzie ostatnie dni przyniosły nagłe zainteresowanie szczepieniami. To między innymi powiat pruszkowski na Mazowszu, gdzie w ubiegłym tygodniu wykryto ognisko odry. Tę chorobę potwierdzono tam już u dwudziestu jeden osób.

Widzę, że dużo osób dorosłych przychodzi ze starymi książeczkami lekarskimi i chcą sprawdzić, czy byli zaszczepieni. W Pruszkowie mówi się, że ta sytuacja jest przez nieszczepione dzieci. Może to zadziała jak zimny prysznic na tych, którzy są przeciwnikami szczepień - mówią w rozmowie z naszym reporterem pacjenci w Przychodni przy ulicy Drzymały, gdzie wykonywane są dodatkowe, uzupełniające szczepienia przeciwko odrze.

Dziennie o odrę pyta co najmniej kilkadziesiąt osób. Jest duże zainteresowanie szczepionkami, i to nie tylko przeciwko odrze, ale także przeciwko grypie - podkreślają lekarze. W mieście widać duże poruszenie, denerwują się osoby przewlekłe chore - dodają pacjenci. 

Ze szczepień najczęściej korzystają dorośli, którzy nie pamiętają, czy byli szczepieni przeciwko odrze. W przychodni są też zaniepokojeni rodzice z dziećmi, które chodzą do przedszkola albo szkoły, gdzie pojawił się wirus. Uzupełniające szczepienia przeciwko odrze są bezpłatne dla osób, które nie skończyły 19 lat. Także na terenie powiatu pruszkowskiego dla tych, którzy mają regularny kontakt z osobami, które w ostatnich dniach zachorowały. 

>>> TU ZNAJDZIESZ LISTĘ MIEJSC, GDZIE NA MAZOWSZU SĄ WYKONYWANE DODATKOWE SZCZEPIENIA

Z bezpłatnych, dodatkowych szczepień mogą korzystać:

- nieszczepione dzieci, które miały bezpośredni kontakt z chorymi,

- dzieci, które zostały zaszczepione tylko jedną dawką szczepionki i miały bezpośredni kontakt z chorymi,

- nieszczepieni dorośli, którzy mieli bezpośredni kontakt na przykład z chorymi dziećmi.

- dzieci nieszczepione (brak zaświadczenia) spoza kontaktu z osobami chorymi.

(az)