Oddział Kliniczny Urologii i Urologii Onkologicznej w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. To jeden z najlepszych ośrodków tego typu w kraju, przeprowadza się tam wszystkie zabiegi związane z uro-onkologią czy problemami nienowotworowymi. Jako że jest to oddział kliniczny, wdrażane są także nowatorskie metody leczenia.

Urologia to dyscyplina, u podstaw której leży operacyjne leczenie chorych. Oddział dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, wiele operacji i zabiegów wykonywana jest metodą endoskopii i laparoskopii. W tym roku trafił tam miedzy innymi sprzęt medyczny do wideourologii - zakupiony za ponad 2 miliony euro z funduszy unijnych jest jedynym takim sprzętem w Polsce.

Do operacji wykorzystywany jest także, kolejny jedyny w Polsce robot medyczny - "Senhance", który przeprowadza operację za pomocą ruchów gałek ocznych lekarza  - niezwykle precyzyjne narzędzie jest jednym z najważniejszych osiągnięć techniki w dziedzinie chirurgii znikomo-inwazyjnej. I właśnie to jest jednym z najważniejszych działań lekarzy - by zabiegi i operacje przeprowadzać możliwie jak najmniej inwazyjnie, zastępując klasyczne otwarte operacje.

Mało inwazyjnie, z wykorzystaniem robotów. Zobacz, jak leczy się schorzenia urologiczne w Krakowie

Ponad 25 proc. wykrywanych nowotworów to nowotwory urologiczne

Problemów urologicznych jest wiele, a te najpoważniejsze dotyczą nowotworów, z których ponad 25 proc. to właśnie nowotwory urologiczne - mówi profesor Piotr Chłosta - kierownik oddziału, a zarazem przewodniczący Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Cytat

Nowotwory pęcherza występują czterokrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przyjmuje się, że główną przyczyną jest palenie papierosów, a także narażenie na czynniki środowiskowe
Problem jest poważny, spośród globalnej liczby nowotworów wykrywanych na świecie ponad 25 proc. to nowotworowy wywodzące się z układu moczowego. Dominującą grupę w tym względzie stanowią nowotworowy gruczołu krokowego, następnie pęcherza, w trzeciej kolejności nerki, a później nowotwory jąder - wylicza prof. Chłosta.

Profilaktyka to podstawa! "Choroba wcześniej wykryta może być całkowicie wyleczona"

Badania mężczyzn - jeśli chodzi o gruczoł krokowy - powinno się przeprowadzać szczególnie po 50. roku życia.  Ważne jest także wykonywania badania USG - to pozwala na znalezienie zmian, które pozwalają na zastosowanie innych - mniej inwazyjnych sposobów leczenia. Jak zawsze wcześniejsze rozpoznanie choroby pozwala na całkowite wyeliminowanie zmian.

Choroba wcześniej wykryta może być całkowicie wyleczona - podkreśla Chłosta. W ciągu 10 lat nastąpił także niezwykły postęp w dziedzinie leczenie urologii, wiele operacji otwartych zastąpiono operacjami endoskopowymi z wykorzystaniem naturalnych otworów ciała, a także laparoskopowych z wykorzystaniem nacięć na skórze.

"Klinika ma pełne obłożenie" Najwięcej pacjentów onkologicznych

Ze względu na profil krakowskiej kliniki, większość pacjentów, którzy są leczeni w oddziale to pacjenci onkologiczni, to aż 80 proc. wszystkich pacjentów. 

Cytat

Praktycznie klinika ma cały czas pełne obłożenie, największy problem dotyczy poradni, tam pacjentów jest coraz więcej. To także wynik pandemii, bo ona wydłużyła czas oczekiwania na specjalistyczne wizyty
dr Tomasz Wiatr, urolog
 

Zabiegi w Klinice odbywają się codziennie, lekarze mają do dyspozycji 4 sale operacyjne.

ROZMOWA Z UROLOGIEM TOMASZEM WIATREM ZE SZPITALA UNIWERSYTECKIEGO W KRAKOWIE

Nowotwory rozwijają się po kryjomu

Guz prostaty rozwija się bardzo długo - nawet 10 lat. Na początkowym etapie najczęściej nie daje żadnych objawów. W późniejszym czasie zaobserwować można m.in. częste parcie na pęcherz, uczucie pieczenia czy krwiomocz.

Wiele osób jednak boi się pójść do urologa, a taka wizyta może często uratować życie. Najczęściej zgłaszanymi objawami przez pacjentów jest właśnie nietrzymanie moczu, infekcje układu moczowo - płciowego, rozrost gruczołu krokowego oraz problemy z nerkami i pęcherzem moczowym.

Opracowanie: