Świeże produkty to pyszne i zdrowe urozmaicenie naszej diety. Tymczasem sezon na owoce i warzywa w pełni. Co jednak zrobić, kiedy np. na pomidorze czy śliwce pojawi się plamka pleśni? Odpowiada Główny Inspektorat Sanitarny.

Pleśń na owocach i warzywach wytwarza niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia toksyny - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS wyjaśnił, że nie wystarczy odkroić uszkodzoną część produktu, ponieważ cały został zaatakowany pleśnią. W przypadku, kiedy np. na pomidorze czy śliwce pojawi się plamka pleśni, "jedzenie należy wyrzucić w całości".

Na których produktach najczęściej osadza się pleśń?

Pleśń zazwyczaj osadza się na: warzywach, owocach, płatkach zbożowych, orzechach i nasionach, mięsie i przetworach mlecznych. Grzyby pleśniowe posiadają mikotoksyny, z których najbardziej niebezpieczne to: aflatoksyna, patulina, zearalenon, fumonizyny, ochratoksyna A oraz deoksyniwalenol.

Zatrucie pleśnią - do czego prowadzi

Zatrucie pleśnią może spowodować uszkodzenie wątroby, skóry i błon śluzowych, zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego, pokarmowego i nerek oraz obrzęki płuc.