Osteoporoza to choroba, w której kości przypominają gąbkę. To dlatego, że spada masa kostna. Jednym z czynników, które ma na to wpływ jest dieta. Przeczytaj, co jeść, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na gęstość mineralną i masę kości. Jednym z nich jest właściwa dieta. Ważne jest, żeby organizmowi dostarczyć odpowiednią ilość wapnia, fosforu, witaminy D oraz białka. Wśród innych witamin i składników mineralnych podkreśla się także korzystną rolę witaminy C i K oraz magnezu. Nie można również zapomnieć o aktywności fizycznej. Poza sposobem odżywiania, o gęstości mineralnej kości decydują czynniki genetyczne oraz hormonalne.

Ważny wapń

Zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu osteoporozy olbrzymie znaczenie ma dostarczanie wapnia, a ten najlepiej przyswajalny znajduje się w mleku i produktach mlecznych. Jego wchłanianie wspomaga laktoza. Osoby, które jej nie tolerują mogą zastąpić mleko kefirem, jogurtem lub żółtym serem. Nie można też zapominać o uzupełnianiu witaminy D, która wspomaga wchłanianie laktozy, a przy tym działa ona korzystnie nie tylko na metabolizm kości.

Wchłanianie wapnia utrudniają szczawiany, które znajdują się np. w szpinaku, szczawiu, rabarbarze, botwinie czy burakach.

Odpowiednia ilość białka

Dbając o swoje kości, trzeba spożywać także białko w odpowiedniej ilości: nie może być go za mało, ani za dużo. Nierównowaga może zaburzać funkcjonowanie układu kostnego. Białko jest niezbędne do tworzenia tkanki kostnej, a także konieczne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mięśni.

Jednak trzeba uważać, żeby białko przyswajać z odpowiednich źródeł. Należy unikać wysoko przetworzonych wędlin, z uwagi na dużą zawartość fosforanów, które zaburzają gospodarkę wapniowo-fosforanową. Nie są też dobrym źródłem białka mięsa i wędliny tłuste. Tłuszcz zwierzęcy zmniejsza wchłanianie wapnia.

Uważaj na tłuszcze i kofeinę

Dobre dla kości są: olej rzepakowy, oliwa z oliwek, margaryny wzbogacane w witaminę D. Nie należy stosować olejów: słonecznikowego, kukurydzianego i sojowego, bo zawarte w nich kwasy omega-6 w nadmiarze, wpływają na wytwarzanie prozapalnych cytokin, które źle działają na kości.

Gdy mamy za mało wapnia, powinniśmy ograniczyć spożycie kawy, gdyż kofeina zwiększa wydalanie wapnia z moczem. Spożywana w dużych ilościach może też negatywnie wpływać na gęstość mineralną kości u kobiet. Na podstawie badań stwierdzono, że wypijanie dwóch filiżanek kawy lub czterech filiżanek herbaty dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia złamań kości. U kobiet po menopauzie przy niskim spożyciu wapnia  i jednoczesnym wypijaniu dwóch, trzech filiżanek kawy dziennie, stwierdzono zwiększoną utratę masy kostnej.