Pierwszy taki zabieg w Polsce i unikatowy w świecie. Lekarze w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM jednocześnie przeszczepili wątrobę i trzustkę u młodej kobiety chorej na mukowiscydozę. Dotychczas zaledwie kilka ośrodków transplantacyjnych m.in. Wielkiej Brytanii, USA i Hiszpanii zgłaszało jednoczesne przeszczepienie wątroby i trzustki chorych z mukowiscydozą. Zabieg u 21-letniej pacjentki jest ogromnym sukcesem polskich specjalistów ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

REKLAMA

Z powodu mukowiscydozy doszło do marskości wątroby i niewydolności trzustki u 21-letniej pacjentki - dlatego konieczny był zabieg.

Operację przeprowadził zespół chirurgów transplantologów w składzie: prof. Wojciech Lisik, prof. Maciej Kosieradzki, dr hab. Marek Pacholczyk, dr med. Paweł Ziemiański i dr Paweł Skrzypek, a znieczulenie prowadzili dr Jan Pluta i dr Nadia Abukhouskaya. Przy zabiegu zaangażowany był blisko 20-osobowy zespół lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego.

Operacja trwała 9 godzin i zakończyła się całkowitym sukcesem, obydwa narządy podjęły funkcję bezpośrednio po przeszczepieniu.

Mukowiscydoza rozwija się przed okresem dojrzewania. Dziś większość pacjentów dożywa dorosłości

Mukowiscydoza rozwija się najczęściej przed okresem dojrzewania, jest chorobą wielonarządową, w której wadliwy transport chlorków nabłonka przez błony komórkowe powoduje odwodnienie i pojawienie się gęstej, lepkiej wydzieliny, która zaburza pracę różnych narządów.

Choroba ma bardzo zmienny obraz i przebieg, ale dziś większość pacjentów z mukowiscydozą osiąga dorosłość ze względu na postępy w terapii medycznej i coraz lepsze wyniki leczenia powikłań pozapłucnych, takich jak choroby wątroby i trzustki.

Cukrzyca jest głównym niepłucnym powikłaniem mukowiscydozy. 35-50 proc. pacjentów z mukowiscydozą rozwija cukrzycę insulinozależną przed 30. rokiem życia.