​Pod koniec lutego pierwsi pacjenci skorzystają z Kompleksowej Opieki nad Chorymi z Niewydolnością Serca. Pacjenci objęci tym programem co najmniej trzy razy w roku trafią na wizytę kontrolną do lekarza. Jak dowiedział się nasz dziennikarz, minister zdrowia niebawem podpisze rozporządzenie w tej sprawie. W całej Polsce z niewydolnością serca zmaga się 800 tysięcy osób.

Osoba, która ma zdiagnozowaną niewydolność serca trafi do specjalnego rejestru. Mają być w nim wykorzystane wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W zależności od swojego stanu, pacjent będzie kierowany albo do lekarza rodzinnego albo do kardiologa w wyższym ośrodku referencyjności. Pacjent nie ginie w systemie, nie jest anonimowy, tylko ma wyznaczone konkretne działanie, które ma doprowadzić do tego, że jak najszybciej będzie pacjentem stabilnym, niehospitalizowanym - tłumaczy w rozmowie z RMF FM profesor Jadwiga Nessler z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Pilotaż Kompleksowej Opieki nad Chorymi z Niewydolnością Serca ruszy na początek w sześciu miastach: w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Zabrzu, Krakowie i w Instytucie Kardiologii w warszawskim Aninie. 

W całej Polsce z niewydolnością serca zmaga się 800 tysięcy osób. Około 200 tysięcy pacjentów musi być z tego powodu być hospitalizowanych. 

Autor: Michał Dobrołowicz
Opracowanie: Adam Zygiel