Wielkopolski Pleszew, Chełm i Wysokie na Lubelszczyźnie oraz Polanica i Krynica Zdrój. "To kolejne miasta, w których pacjenci dostaną recepty elektroniczne" - zapowiada w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Na razie jest to możliwe - w ramach pilotażu - w dwóch miastach: Siedlcach i Skierniewicach. Od stycznia 2020 roku e-recepty mają działać w całej Polsce.

Zdjęcie ilustracyjne /Marcin Czarnobilski /RMF FM

Lekarze najszybciej, bo już w najbliższych dniach wystawią e-recepty - według zapowiedzi wiceministra zdrowia - w gminie Wysokie na Lubelszczyźnie. Jeszcze w sierpniu recepty elektroniczne pojawią się też w Krynicy Zdroju. Za to we wrześniu w Pleszewie, Chełmie i Polanicy Zdroju. Równolegle trwa podłączanie do systemu aptek w całej Polsce. Plan resortu jest taki, żeby pod koniec tego roku e-recepty wystawione w wymienionych miastach można było zrealizować w aptekach w całej Polsce.

Jeżeli zostaniemy przy siedmiu miastach, w których na pewno będą e-recepty w ramach pilotażu, to wypełni nasze oczekiwanie. Nie wykluczam, że dopiszemy kolejne miasta, bo zainteresowanie jest duże. Aby skutecznie uruchomić taki pilotaż, niezbędna jest współpraca z lokalnym samorządem. Szanse mają wszystkie miasta, na ten moment najmniejsza miejscowość, która bierze udział w pilotażu to Wysokie. Do końca roku powinno pojawić się jedno miasto wojewódzkie - dodaje Janusz Cieszyński.

Do tej pory - w ramach pilotażu - wystawiono prawie 10 tysięcy recept, dla prawie 2 tysięcy pacjentów. Największe zainteresowanie jest wśród osób starszych, po 60. roku życia. Tym osobom wystawiono najwięcej e-recept. Jeżeli chodzi o problemy, to widzimy niedostosowanie pewnych systemów, są rzadkie przypadki nienależytego oprogramowania, sukcesywnie usuwamy błędy, żeby od początku przyszłego roku podłączyć wszystkich świadczeniodawców - dodaje wiceminister zdrowia. 

ZOBACZ, JAK DZIAŁA E-RECEPTA

(ag)