Dziś rusza program "Profilaktyka 40 plus". Po wypełnieniu specjalnej ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta osoby po czterdziestce otrzymają e-skierowanie na pakiet badań.

"Profilaktyka 40 plus" to program badań profilaktycznych dla Polaków od 40. roku życia. Jak podano na rządowych stronach, dzięki dobranemu pakietowi badań laboratoryjnych będzie można oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie, co znacznie przyspieszy proces diagnostyczny.

Jak skorzystać z programu "Profilaktyka 40 plus"?

Od 1 lipca po wypełnieniu ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta osoby po czterdziestce otrzymają e-skierowanie na pakiet badań. Następnie pacjenci mogą zapisać się na badania w placówce, która realizuje program.

Osoby, które nie korzystają z IKP, będą mogły zapisać się na badania w ramach programu za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Jakie badania przysługują w ramach programu "Profilaktyka 40 plus"?

W ramach programu "Profilaktyka 40 plus" badania zostały podzielone na pakiety przeznaczone oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakiet wspólny.

Pakiet badań dla kobiet będzie zawierał:

- morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,

- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,

- stężenie glukozy,

- ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe),

- kreatyninę,

- badanie ogólne moczu,

- kwas moczowy,

- krew utajoną w kale

Pakiet dla mężczyzn będzie zawierał:

- morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,

- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,

- stężenie glukozy,

- ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe),

- kreatyninę,

- badanie ogólne moczu,

- kwas moczowy,

- krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera:

- pomiar ciśnienia tętniczego,

- ocenę miarowości rytmu serca,

- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Do kiedy można skorzystać z programu "Profilaktyka 40 plus"?

Program "Profilaktyka 40 plus" będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia tego roku.

Na razie przewidzieliśmy, że będzie możliwość realizacji tego (programu) do końca 2021 r., ale oczywiście jak tylko będzie tak duże zainteresowanie, że trzeba będzie przedłużyć, to z panem premierem bez wahania podejmiemy decyzję o przedłużeniu działania tego programu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zachęcał do wykonywania badań i zadeklarował, że on również skorzysta z programu. Poinformował, że od północy ankiety kwalifikujące do programu wypełniło już tysiąc osób.

To jest program, który pozwala zrobić taki podstawowy bilans zdrowotny po okresie, który mamy za sobą - walki z pandemią - powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.

Jak zauważył epidemia wpłynęła na to, że mniej osób zgłaszało się do lekarzy, a sam dostęp do medyków był ograniczony, bo byli zaangażowani w leczenie osób z Covid-19.

Żeby to nadrobić mamy program, który każdemu z nas w wieku powyżej 40. roku życia pozwoli zrobić taki obrazek, taki bilans, takie zdjęcie, co jest z naszym zdrowiem. Ten okres mniejszej aktywności, izolacji, zwiększonego siedzenia w domu nie sprzyja naszemu zdrowiu (...) To wszystko oznacza realne ryzyko dla zdrowia - powiedział.