Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. To alarmujący wniosek z danych Światowej Organizacji Zdrowia i polskiego NFZ. Co trzeci chłopiec i co czwarta dziewczynka w Polsce mają nadwagę. „Im dzieci są starsze, tym problem jest poważniejszy” – mówi Paweł Florek z NFZ.

Duży problem to też otyłość - przyznaje w rozmowie z RMF FM Paweł Florek z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten problem dotyczy około 15 procent chłopców i 5 procent dziewcząt. Im dzieci są starsze, tym problem jest poważniejszy - dodaje. 

Te liczby przekładają się na problemy zdrowotne konkretnych dzieci. To, zdaniem ekspertów, pokazała pandemia. Pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Lux Medu profesor Ernest Kuchar przyznaje, że mali pacjenci, którzy najciężej przechodzili zakażenie koronawirusem i trafiali do szpitali, to właśnie młodzież z otyłością. Rekordzista ważył 125 kilogramów w wieku piętnastu lat. Jeden czynnik ryzyka jakim jest otyłość wystarczył, by dziecko trafiło do szpitala - dodaje. 

Nic nie zapowiada, by problem miał się zmniejszyć - tak lekarze komentują alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące otyłości. 

Propozycje diet na stronach NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia stawia na akcje edukacyjne i profilaktyczne. Są adresowane głównie do dzieci i rodziców oraz do lekarzy rodzinnych. W ramach kampanii NFZ publikuje na swoich stronach propozycje zdrowych diet i ćwiczeń dla dzieci. 

TU ZNAJDZIESZ PROPOZYCJE ZDROWYCH DIET

NFZ organizuje kampanie, które pokazują, jak dużo w jedzeniu jest cukru, który - w nadmiarze - powoduje nadwagę. Namawialiśmy, żeby dokładnie czytać etykiety produktów. Czasami się okazuje, że w małym jogurcie są trzy łyżeczki cukru, czyli piętnaście gramów cukru. To nie cukier z saszetki czy cukiernicy jest problemem, ale właśnie jego nadmiar zawarty w codziennych produktach - podkreśla Paweł Florek z Narodowego Funduszu Zdrowia.

W zmniejszeniu skali problemu, kluczowy jest styl życia rodziców - przekonuje w rozmowie z dziennikarzem RMF FM diabetolog profesor Alina Kuryłowicz. Nie pomoże najlepsza kampania, jeżeli dobrze nie będzie się działo w domu. Teraz mamy okres komunijny, co dominuje wśród prezentów? Czy to rower, jak było trzydzieści lat temu, czy raczej tablet i komputer? Niektórzy cieszą się, że w przedszkolu dzieci są aktywne przez dwie godziny dziennie. Tymczasem dzieci w przedszkolu przez dwie godziny dziennie mogą być nieaktywne, poza tym powinny ruszać się, próbować sportu - dodaje specjalistka. Bez zmiany podejścia, według lekarzy, przed nami kolejna pandemia, tym razem otyłości. 

Co na to resort zdrowia?

Nasz reporter o działania, które mają na celu zmniejszenie skali otyłości wśród dzieci, pytał też w Ministerstwie Zdrowia. W odpowiedzi, jaką otrzymał z resortu zdrowia, czytamy o wybranych projektach edukacyjnych. Wśród nich są:

Projekt "Zdrowy styl życia dzieci i młodzieży" składa się z 3 modułów, tematyce zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia dzieci poświęcony jest Moduł 1 Odżywianie i sport". W ramach projektu w latach 2022-2024 planowane jest wdrożenie programu szkoleniowego dot. zdrowego stylu życia w żłobkach i przedszkolach, m.in. w formie wystąpień teatralnych czy warsztatów plastycznych o zdrowym stylu życia promujących nawyki żywieniowe, warsztatów kulinarnych dla dzieci i ich rodzin, zajęć sportowych dla dzieci, pikników rodzinnych. Planowany jest także zakup drobnego sprzętu dla przedszkoli i żłobków niezbędnego do prowadzenia warsztatów kulinarnych i aktywności ruchowej.

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, zostało powołane Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, którego celem jest upowszechniania rzetelnej wiedzy w zakresie żywienia i zdrowego stylu życia, pozytywnej zmiany postaw i nawyków żywieniowych, a w konsekwencji poprawy stanu zdrowia Polaków.

Resort podaje, że działania podejmowane w ostatnich latach to m.in. prowadzenie edukacyjnej strony internetowej NCEŻ, Centrum Dietetycznego Online (CDO), działań edukacyjnych za pośrednictwem mediów tradycyjnych, mediów społecznościowych i współpracy z instytucjami zewnętrznymi. Ministerstwo podkreśla, że te działania to także warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży oraz realizatorów żywienia zbiorowego w przedszkolach i szkołach, tworzenie materiałów edukacyjnych w postaci ebooków, filmów, infografik, animacji, newsletterów.

"Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia obliguje ministra zdrowia do wydania rozporządzenia określającego grupy środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach systemu oświaty, wymagania, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty. Celem jest wzmocnienie ochrony zdrowia dzieci przez ograniczenie dostępu na terenie przedszkoli i szkół do środków spożywczych zawierających cukier, tłuszcz oraz sole. Również środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty muszą spełniać odpowiednie wymagania dla danej grupy wiekowej, wynikające z aktualnych norm żywienia" - czytamy w odpowiedzi od resortu zdrowia.

Opracowanie: