47 sztafet stanęło na starcie wyjątkowego wydarzenia wspierającego i promującego polską transplantologię. 17. „Bieg po Nowe Życie” po edycji online powrócił do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W tym roku, z powodu obostrzeń, uczestników było mniej niż w poprzednich edycjach. Na szczęście dopisała pogoda - to był piękny, słoneczny dzień.

"Bieg po Nowe Życie" - zawody sztafet nordic walking - to szansa na promowanie i dyskusję o transplantologii. W minioną sobotę, 3 października, w Wilanowie pacjenci po transplantacjach spotkali się w lekarzami, którzy ocalili im życie. 

Tak, jak Jesika Misztal, która miała zaledwie 21 lat, gdy nagle zachorowała. W weekend maszerowała z kijami do nordic walking w sztafecie razem z prof. dr hab. n. med. Mariuszem Kuśmierczykiem - kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Narodowym Instytucie Kardiologii.

Od samego początku w inicjatywę  włącza się Jan Stępniak z Wrześni, który jest po przeszczepie nerki. Kolejny "Bieg po Nowe Życie" już z nami, ale atmosfera i emocje towarzyszące temu wyjątkowemu projektowi edukacyjnemu są w nas cały czas bardzo żywe. Wyjątkowemu dlatego, że wiedzę o transplantacji szerzymy już od wielu lat, a sobą i swoją historią docieramy do coraz większej grupy odbiorców. Bezpośrednio lub z wykorzystaniem mediów wyedukowaliśmy kilkaset tysięcy osób w Polsce. A ten rok szczególnie udowodnił, że jesteśmy wszyscy w tej edukacji bardzo zdeterminowani, pomimo pandemii spotkaliśmy się w czerwcu wirtualnie, a obecnie osobiście w Warszawie - mówi.

Wydarzenie od lat wspierają też znane osoby. Ambasadorem akcji jest Przemysława Saleta. Słynny bokser i kickbokser specjalnie nie interesował się transplantologią, dopóki nie zachorowała jego córka. Na starcie 17. edycji "Biegu po Nowe Życie" oprócz Salety pojawili się m.in. Rafał Zawierucha, Katarzyna Dąbrowska, Olga Kalicka, Szymon Piotr Warszawski, Ewa Pacuła, Rafał Mroczek, Marcin Mroczek, Szymon Wydra i Paweł Zagumny.

Agnieszka Rylik, najbardziej utytułowana polska bokserka podkreśla, jak ważne jest uświadamianie społeczenstwa. Myślę, że to wydarzenie faktycznie zmienia świadomość ludzi, że przez tyle lat do ludzi już dotarło to, co propagujemy, że mamy w sobie niejedno życie. Osoby po przeszczepieniach nie mają tutaj żadnej taryfy ulgowej, one są często w lepszej formie, niż byli sportowcy - mówi.

W Biegu po Nowe Życie jak zawsze ważny był udział, nie wynik. Jednak organizatorzy, by dodać wydarzeniu troszkę sportowych emocji mierzyli czas jego uczestnikom. Najlepszy uzyskała sztafeta prowadzona przez Adriana Mielnika z Józefem Bożkiem - osobą po przeszczepieniu i Katarzyną Złotkowską.

17. "Biegowi po Nowe Życie" towarzyszyła debata poświęcona wyzwaniom polskiej transplantologii, w której wzięli udział lekarze, koordynatorzy transplantacyjni, pacjenci a także przedstawiciele resortu zdrowia.

Debatę podzielono na pięć głównych bloków tematycznych: pierwszy z nich dotyczył żywego dawstwa, w drugim dyskusja skupiła się na medycynie i ekonomii, w trzecim goście rozmawiali o koordynacji transplantacyjnej, czwarty był poświęcony wyzwaniom, przed którymi stoi polska transplantologia, w piątym wzięli udział ludzie kultury i sportu, którzy starali się odpowiedzieć na pytanie, czy warto angażować się w sprawy społeczne i jak wykorzystywać swój wizerunek, by skutecznie pomagać.