Przebadaj się, zanim będzie za późno - zachęcają organizatorzy Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV i HCV. Akcja pod hasłem "Testuj. Lecz. Zapobiegaj" ma zachęcić jak najwięcej osób do wykonania badań w celu wczesnego wykrycia zakażeń. W Polsce w 2017 roku zanotowano 1526 nowych zakażeń wirusem HIV. To o 256 więcej niż w roku poprzednim.

W ramach Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, na ulicach polskich miast pojawiły się czerwone kokardki wyświetlane na fasadach budynków z jadących samochodów. /Materiały prasowe

Każdego dnia w Polsce cztery osoby dowiadują się o zakażeniu - informuje Społeczny Komitet ds. AIDS. Szacunki epidemiologiczne wskazują, że nawet 30 proc. osób żyjących z HIV nie jest tego świadoma. Podobnie alarmująca sytuacja dotyczy wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C - wirusa HCV. Państwowy Zakład Higieny podaje, że 80 proc. z około 200 tys. osób, które mogą żyć z wirusem, może nie być świadoma zakażenia.

W ramach Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV można zbadać się bezpłatnie i w pełni anonimowo. Testy można wykonywać m.in. w 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w większości większych miast w całej Polsce.

Osoby, które zdecydują się na wizytę w PKD, będą miały okazję porozmawiać z doradcą, który odpowie na wszelkie pytania, poinformuje, wytłumaczy, ewentualnie pokieruje dalej, jeżeli zajdzie taka potrzeba, np. wykonanie dalszych badań w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową lub w przypadku potwierdzonego, dodatniego wyniku testu na HIV - informuje rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS Maciej Nazarewicz. 

Żeby wykonać badanie nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia ani dowodu osobistego, nie trzeba też być na czczo. Istotną rzeczą jest za to moment, w którym wykonujemy badanie. Zakażenie można stwierdzić po 14 dniach od ryzykownej sytuacji, jednak, aby w pełni je wykluczyć, musi upłynąć 12 tygodni. Jedynie badanie wykonane po tzw. oknie serologicznym daje nam pewność - podkreślił Nazarewicz.

Do nowych zakażeń HIV dochodzi w większości przypadków podczas kontaktów seksualnych, do zakażenia HCV - głównie przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi nią narzędziami zabiegowymi.

Adresy wszystkich Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych w Polsce są pod adresem: www.aids.gov.pl/pkd 

(mc)