W Lublinie jak co roku zorganizowano Marsz Różowej Wstążki. To symbol walki z rakiem piersi, przypominający jednocześnie o tym, że warto się badać.

Marsz przeszedł z Placu Litewskiego przez deptak. Wzięło w nim udział kilkaset osób, w tym spora grupa amazonek, czyli kobiet, którym amputowano pierś z powodu nowotworu. Do marszu włączyła się też młodzież.

Pod względem wykonywania badań profilaktycznych nie jest idealnie, ale coś drgnęło w dobrym kierunku - mówi kierownik Ośrodka Profilaktyki Nowotworów w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej Agata Lipowska. Świadomość jest znacznie większa, niż jeszcze kilka lat temu. Często do badań namawiają kobiety mężowie, albo dzieci. Zgłaszają się też pracodawcy, którzy dają pracownicom dzień wolny albo organizują przyjazd ambulansu z mammografią do siedziby firmy. Co ważne, co roku do centrum zgłasza się więcej kobiet na badania mammograficzne czy cytologiczne. Zeszły rok to o ponad 1000 więcej kobiet chcących się przebadać, niż rok wcześniej. Ponad 7000 - dodaje. 

Ministerialne programy niestety obejmują kobiety 50 plus, a profilaktyka powinna zaczynać się wcześniej - uważa Lipowska. My wykonujemy badania kobietom po 40. roku życia. Jeśli były w rodzinie przypadki, to jest jak najbardziej wskazanie, żeby objąć je programem. 

Próbujmy pukać, gdzie tylko się da, żeby wprowadzić obowiązkową cytologię i mammografię przy badaniach profilaktycznych pracownic. To by rozwiązało problem. Niestety od lat się o tym mówi, ale żadna z władz nie chciała dotąd tego wprowadzić - mówi Barbara Leśniewska  - prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek. Kobiety nie chcą, boją. Strach może zaprowadzić tylko na cmentarz. Rak wcześnie wykryty jest prawie zawsze w 100 proc. wyleczalny, tylko trzeba chcieć dać sobie szansę. Z każdym dniem, tygodniem czy miesiącem może być już tylko gorzej. Sama byłam przerażona - Leśniewska. 

Uczestniczki marszu podkreślają: Teraz jednak wiemy wszystkie, które przez to przeszłyśmy, że można, że życie jest piękne. Zaczynamy je doceniać. Nie warte są drobiazgi, trzeba korzystać z życia. I my to, jako amazonki, robimy. Zależy nam na innych kobietach, żeby się nie bały. Gorąco zachęcamy.

(m)