2023 był rokiem pełnym zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce. W ten sposób ostatnie 12 miesięcy podsumowuje dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz.

Rok 2023 zostanie zapamiętany jako rok symbolicznego końca pandemii koronawirusa. Wraz z początkiem lipca w Polsce - po ponad trzech latach - zniesiono stan zagrożenia epidemicznego. Jeszcze wcześniej, bo już w maju Światowa Organizacja Zdrowia wydała komunikat z informacją, że koronawirus nie jest już zagrożeniem o globalnym zasięgu dla zdrowia publicznego. 

Mimo że informacja o końcu pandemii nie padła wprost, te komunikaty pokazały, że skala zagrożenia, jakie wywołuje wirus SARS-CoV-2 jest zdecydowanie mniejsza niż wcześniej. WHO zaznaczyła, że koronawirus może być zagrożeniem lokalnym, przede wszystkim tam, gdzie jest niski odsetek osób zaszczepionych przeciwko Covid-19. Koronawirus wciąż jest najgroźniejszy dla osób z grup ryzyka, czyli pacjentów ze słabszą odpornością i dla seniorów. 

Covid jest obecnie jest jednym z krążących wirusów zakażeń dróg oddechowych. Jednym z kilku wirusów powodujących choroby, które będziemy już zawsze mieli - opisuje w rozmowie z RMF FM konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych profesor Miłosz Parczewski. 

Obecnie w Polsce jednego dnia rejestrowanych jest średnio ponad 2,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Do szpitali wciąż trafiają osoby chorujące na Covid-19. Mediana wieku osób, które od listopada zmarły w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem wynosi 79 lat. To pokazuje, że koronawirus jest największym zagrożeniem właśnie dla osób starszych. 

Kolejne zmiany: Ministerstwo Zdrowia i bezpłatne leki

Mijający 2023 rok przyniósł też rozszerzenie grup osób uprawnionych do otrzymania wybranych leków, wśród nich między innymi szczepionek przeciwko grypie, za darmo. Od września takie prawo mają osoby, które mają mniej niż 18 i więcej niż 65 lat, czyli najmłodsi i najstarsi. 

W 2023 roku w Polsce mieliśmy rekordowo dużo, bo aż czterech ministrów zdrowia. W połowie sierpnia zdymisjonowany został Adam Niedzielski po tym, jak w mediach społecznościowych opublikował wpis z informacją, że konkretny lekarz wystawił sobie receptę na leki z grup psychotropowych.  

Po Niedzielskim na czele resortu zdrowia stanęły kolejno lekarka i posłanka PiS Katarzyna Sójka oraz były Główny Inspektor Farmaceutyczny Ewa Krajewska. Od grudnia ministrem zdrowia jest Izabela Leszczyna. 

Szanse na więcej leków produkowanych w Polsce

2023 rok to także wejście w życie ustawy o jakości w ochronie zdrowia oraz nowelizacji ustawy refundacyjnej. Ta druga ma na celu między innymi zwiększenie bezpieczeństwa lekowego Polaków, dzięki dodatkowym zachętom, by leki produkować w Polsce. Preparaty wytwarzane na bazie substancji czynnych produkowanych na terenie kraju mają być częściowo refundowane, czyli tańsze dla pacjentów. 

Pierwsza refundacyjna lista takich leków ma wejść w życie w kwietniu 2024 roku. 

Opracowanie: