Polacy w zdecydowanej większości mają zaufanie do swoich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - wynika z badania CBOS. Pacjenci są jednak podzieleni w ocenie ustawy, która ma zwiększyć zakres odpowiedzialności i kompetencji lekarzy POZ.

Obecnie każdy pacjent korzystający ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej jest zobowiązany do wyboru przychodni, a w jej ramach także swojego lekarza POZ.

Z badań CBOS wynika, że przychodnię wybrali niemal wszyscy ankietowani (97 proc.), nie zrobiło tego zaledwie 2 proc. badanych. Osoby zapisane do przychodni z reguły znają swojego lekarza (92 proc), tylko nieliczni (8 proc.) nie wiedzą, jak nazywa się i wygląda lekarz, do którego są przypisani w ramach publicznej służby zdrowia.

Respondenci, którzy znają swojego lekarza POZ, w większości mają do niego zaufanie (92 proc.), z czego ponad połowa (53 proc.) stwierdza to w sposób zdecydowany. Tylko nieliczni (6 proc.) deklarują brak zaufania do lekarza. Nieco wyższy od przeciętnego poziom zaufania do swojego lekarza POZ deklarują osoby najstarsze, mieszkające w miastach liczących od 20 tys. do 100 tys. ludności, z wykształceniem średnim i zasadniczym zawodowym oraz gospodynie domowe, emeryci i renciści.

Respondenci, którzy znają swojego lekarza POZ, dość wysoko oceniają jego kompetencje. Trzy piąte (60 proc.) twierdzi, że lekarz ma szeroką wiedzę medyczną i potrafi zaproponować właściwe leczenie również w przypadku niestandardowych dolegliwości i schorzeń. Odmienną opinię ma ponad jedna czwarta respondentów (28 proc.) - są przekonani, że lekarz ma raczej ograniczoną wiedzę i w przypadku niestandardowych dolegliwości na ogół kieruje do specjalistów. Z kolei 5 proc. pacjentów podważa kompetencje swojego lekarza i jednocześnie twierdzi, że pomimo braku odpowiedniej wiedzy z reguły nie kieruje on do specjalisty ani na dodatkowe badania.

Nowa ustawa od 1 grudnia

W piątek wejdzie w życie większość przepisów ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), zgodnie z którą każdy pacjent będzie objęty opieką zespołu składającego się z lekarza, pielęgniarki i położnej. Praca zespołu będzie koordynowana przez lekarza POZ - będzie on w szerszym zakresie odpowiedzialny za opiekę nad pacjentem, przejmując jednocześnie część funkcji lekarzy specjalistów.

CBOS wskazuje, że Polacy są podzieleni w ocenie rozwiązań zawartych w ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej.

Wprawdzie blisko połowa badanych (48 proc.) za korzystne uznaje rozwiązanie, zgodnie z którym lekarz POZ będzie w szerszym zakresie odpowiedzialny za opiekę nad pacjentem, jednak niewiele mniejszy odsetek (42 proc.) stanowią ci, którzy sądzą, że takie rozwiązanie będzie dla pacjentów niekorzystne, w tym co ósmy respondent (12 proc.) zdecydowanie obawia się przewidzianych w ustawie zmian.

(ag)