• Filmy

  Wisława Szymborska - taką ją zapamiętamy

  ukryj opis albumu 7 filmów
  Wisława Szymborska nie żyje. Miała 89 lat. Zmarła w swoim domu w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Była nie tylko poetką, ale także eseistką, krytykiem literackim, tłumaczem i filozofem. W 1996 roku zdobyła literacką Nagrodę Nobla.
  Dodano: Czwartek, 2 lutego 2012 (06:31)
  źródło: TVN24
  Odtwarzacz video wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce.

  Wisława Szymborska odznaczona przez prezydenta orderem Orła Białego

  17 stycznia 2011 r. na Wawelu prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Wisławę Szymborską Orderem Orła Białego. W uroczystości wzięło udział wielu wybitnych ludzi sztuki, którzy, tak jak noblistka, otrzymali z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego order za zasługi dla kultury polskiej.
  • W marcu 2009 roku Wisława Szymborska odwiedziła Bolonię. Podczas spotkania autorskiego z polską noblistką sala wypełniła się po brzegi. Po odczycie wierszy Wisława Szymborska podpisywała tomiki swojej poezji.
   od:
  • W kwietniu 2008 r. Wisława Szymborska pojechała na spotkania autorskie na Sycylię. Wykorzystała tę okazję do zwiedzenia wyspy.
   od:
  • Wisława Szymborska bardzo niechętnie występowała publicznie. Rzadko przyjmowała zaproszenia na wykłady czy wieczory autorskie. Jeden z niewielu wyjątków zrobiła w lipcu 2004, kiedy czytała swoja wiersze na spotkaniu z czytelnikami w krakowskiej synagodze.
   od:
  • 17 stycznia 2011 r. na Wawelu prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Wisławę Szymborską Orderem Orła Białego. W uroczystości wzięło udział wielu wybitnych ludzi sztuki, którzy, tak jak noblistka, otrzymali z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego order za zasługi dla kultury polskiej.
   od:
  • W 2011 roku Wisława Szymborska została odznaczona Orderem Orła Białego. "My wszyscy tutaj robimy to, co lubimy i za to lubienie jeszcze dostajemy order" - mówiła poetka po otrzymaniu odznaczenia.
   od:
  • W marcu 1998 r. Wisława Szymborska została honorowym obywatelem Krakowa. "Kraków ma jedną wadę" - mówiła poetka po uroczystości. "Limeryki lubią mieć bardzo wyszukane rymy, a w Krakowie rymuję się z tak wieloma słowami, że nie jest to satysfakcja dla prawdziwego limerysty".
   od:
  • "Wiele jej wierszy miało wpływ na mnie" - mówił o Wisławie Szymborskiej Woody Allen. Umberto Eco stwierdził, że Szymborska pisze o rzeczach najważniejszych. Noblistka inspirowała wielu twórców światowej sławy.
   od:
  • Oceń wideo

   Brak oceny - oceń pierwszy!
 • Wasze komentarze (0)

  Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.
Radio Muzyka Fakty