• Filmy

    Rok 2011 w obiektywie kamery

    ukryj opis albumu 9 filmów
    Wypadek Kubicy, lądowanie Boeinga 767, trzęsienie ziemi w Japonii czy zamieszki na ulicach Warszawy 11 listopada. Zobacz wybrane najważniejsze wydarzenia tego roku, uchwycone przez kamery.
    Dodano: Wtorek, 27 grudnia 2011 (20:32)
    źródło: TVN24
    Odtwarzacz video wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce.

    Wypadek Roberta Kubicy - wizualizacja

    Jedyny polski kierowca Formuły 1 Robert Kubica miał wypadek samochodowy 6 lutego 2011 r. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu F1 Kubica doznał bardzo groźnych obrażeń w czasie rajdu Ronde di Andora. Jego skoda wbiła się w przydrożną barierkę, która poraniła kierowcę. 23 listopada Kubica ogłosił, że nie wróci do ścigania w sezonie 2012.
    • Jedyny polski kierowca Formuły 1 Robert Kubica miał wypadek samochodowy 6 lutego 2011 r. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu F1 Kubica doznał bardzo groźnych obrażeń w czasie rajdu Ronde di Andora. Jego skoda wbiła się w przydrożną barierkę, która poraniła kierowcę. 23 listopada Kubica ogłosił, że nie wróci do ścigania w sezonie 2012.
      od:
    • 3 marca w Oslo Adam Małysz ogłosił zakończenie kariery. Stało się to po zdobyciu brązowego medalu mistrzostw świata na średniej skoczni. Nasz najlepszy skoczek w tej dyscyplinie osiągnął niemal wszystko i - jak tłumaczył - chciał odejść w glorii chwały. Niespełna dwa miesiące później Małysz stał się członkiem zespołu RMF Caroline Team, by w jego barwach wystartować w Rajdzie Dakar. Jego przygotowania do debiutu w tych zawodach przebiegały ze zmiennym szczęściem. W połowie września na poligonie w Żaganiu auto byłego skoczka dachowało w trakcie treningu. Mimo to 34-letni sportowiec jest zadowolony z poczynionych postępów i nie może doczekać się styczniowego startu
      od:
    • Trzęsienie ziemi, jakie 11 marca miało miejsce u wschodnich wybrzeży Japonii, wywołało falę tsunami, która zalała elektrownię jądrową w prefekturze Fukushima. Uszkodzenie systemu chłodzenia reaktorów doprowadziło do ich eksplozji i wycieku radioaktywnych substancji. Była to najpoważniejsza awaria elektrowni atomowej od czasu katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku. Marcowy kataklizm był najsilniejszym trzęsieniem ziemi, jakie kiedykolwiek nawiedziło Japonię. Liczbę jego ofiar szacuje się na prawie 16 tysięcy. Ponad połowa utonęła w falach tsunami, które zalały prefektury położone na wybrzeżu w pobliżu znajdującego się na oceanie epicentrum trzęsienia.
      od:
    • Setki tysięcy pielgrzymów z całego świata uczestniczyło 1 maja w Rzymie w uroczystościach związanych z beatyfikacją Jana Pawła II. Dokładnie o godzinie 10.37 papież Benedykt XVI wygłosił po łacinie formułę czyniącą Jana Pawła II błogosławionym, tym samym wieńcząc rekordowo krótki, bo trwający niespełna 6 lat proces beatyfikacyjny papieża Polaka. W uroczystościach w Rzymie wzięli udział między innymi prezydent Bronisław Komorowski oraz byli prezydenci - Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. W Polsce uroczyste msze w okazji beatyfikacji Jana Pawła II odbyły się m. in. na rynku w Wadowicach oraz w sanktuarium w Łagiewnikach. W Krakowie na Rynku Starego Miasta zorganizowano natomiast uroczysty koncert.
      od:
    • 9 października odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Po raz kolejny wygrała je Platforma Obywatelska, która ponownie z Polskim Stronnictwem Ludowym utworzyła koalicyjny rząd z premierem Donaldem Tuskiem na czele. Frekwencja wyniosła 48,92 proc. Po raz pierwszy można było głosować korespondencyjnie i przez pełnomocnika. Również po raz pierwszy senatorów wybieraliśmy w okręgach jednomandatowych.
      od:
    • Boeing 767 z 231 osobami na pokładzie lecący z Newark w USA lądował  awaryjnie bez podwozia na warszawskim Lotnisku Chopina. Manewr po mistrzowsku wykonał kpt. Tadeusz Wrona. Żaden z pasażerów i członków załogi nie został ranny. Przed lądowaniem pas startowy lotniska pokryto gaśniczą pianą, samo lądowanie odbyło się w asyście wozów strażackich. Piloci dzięki brawurowemu lądowaniu stali się bohaterami. Prezydent Bronisław Komorowski nadał im, a także całej załodze boeinga wysokie państwowe odznaczenia.
      od:
    • Do gwałtownych zamieszek doszło w Warszawie przy okazji obchodów Święta Niepodległości. Konfrontacji można się było spodziewać, od kiedy zgodę na manifestację dostali organizatorzy Marszu Niepodległości, jak i zapowiadający jego blokadę "antyfaszyści". Mało kto spodziewał się jednak, że dojdzie do takiego wybuchu przemocy. Starły się grupy "antyfaszystów" i chuliganów, interweniowała policja. W wyniku starć demonstrantów z policją zatrzymano 210 osób, w tym kilkudziesięciu obcokrajowców. Uczestnicy zamieszek usłyszeli w sumie 176 zarzutów - 111 dotyczących wykroczeń i 65 - przestępstw. 40 funkcjonariuszy zostało lekko rannych. Do szpitali przewieziono 30 osób, które odniosły obrażenia. Miasto oszacowało wstępnie straty na 72 tys. zł., policja na 250 tys. złotych.
      od:
    • Pięciu polskich żołnierzy zginęło w najtragiczniejszym zamachu w historii polskiego kontyngentu w Afganistanie. 21 grudnia pod pojazdem, którym jechali, wybuchła mina-pułapka. Prezentujemy rekonstrukcję ataku.
      od:
    • 8 grudnia w wieku 75 lat zmarł Vaclav Havel. Był pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Czech, architektem przemian, jakie zaszły w Czechosłowacji po upadku żelaznej kurtyny, a także uznanym dramaturgiem. W uroczystościach pogrzebowych w praskiej katedrze św. Wita oprócz rodziny, przyjaciół i przedstawicieli najwyższych władz państwowych Republiki Czeskiej, Havla żegnało 50 delegacji z całego świata. Na placu Hradczańskim zgromadziły się tłumy Czechów, by towarzyszyć mu w ostatniej drodze.
      od:
    • Oceń wideo

      Brak oceny - oceń pierwszy!
Radio Muzyka Fakty