Kręcone, proste, jasne, ciemne, długie czy krótkie. Ilu jest ludzi, tyle stylów i rodzajów włosów. Ile mamy włosów na głowie i czy łysienie dotyczy tylko mężczyzn?

Hiszpański stylista Alberto Olmedo Estilistas, tnący włosy m.in mieczami samurajskimi. /Grzegorz Michałowski /PAP

Włosy nie rosną ciągle

Wzrost włosa jest uzależniony od oddziaływania brodawki i macierzy włosa. Na ich rozwój mają wpływ geny. One również odpowiadają za to, jakiego rodzaju mamy włosy. Czy są one kręcone, proste czy faliste.  

Włosy nie rosną w sposób ciągły. Każdy włos przechodzi 3 fazy swojego rozwoju. Pierwsza z nich to  faza wzrostu, potem następuje faza inwolucji, a na końcu spoczynku. Faza wzrostu trwa od 3 do 6 lat, faza inwolucji od kilku dni, do kilku tygodni, a na końcu spoczynek od 2 do 4 miesięcy. Po tym okresie włos wypada, a na jego miejsce wyrasta nowy.

Codzienne wypadanie włosów

Każdego dnia tracimy od 60 do 100 włosów. Często jest to uzależnione od pory roku. Więcej włosów wypada nam jesienią, niż zimą. Stopień wypadania włosów jest uzależniony od tego jak często je myjemy. Jeżeli robimy to codziennie, włosy wypadają nam równomiernie. Jeżeli rzadziej, włosy wypadają jednorazowo. Włosy rosną średnio 0,3 mm na dobę, lub 1 cm na miesiąc.

Łysienie nie tylko męskie

Przeciętnie na głowie mamy 100 tysięcy włosów. Z biegiem lat część z nas traci włosy. Łysienie dotyczy prawie każdego mężczyzny i niektórych kobiet. Mężczyźni zwykle zaczynają łysieć około 40. roku życia,  jednak u niektórych może się rozpocząć wcześniej. Najczęściej tracą włosy na skroniach i na czubku głowy.

Za łysienie są odpowiedzialne hormony, a konkretnie androgeny. Predyspozycje do łysienia są dziedziczone genetycznie.

U kobiet także występuje łysienie i są za nie odpowiedzialne te same hormony. Zaczyna się już około 30. roku życia i przed menopauzą może obejmować czubek głowy. Po menopauzie łysienie może się nasilać i obejmować też okolice skroniowe. 

Więcej o włosach przeczytacie w Medycynie Praktycznej

(ag)