Rozstępy nie mają wpływu na ludzkie zdrowie, są za to nieestetyczne, zwłaszcza, jeśli w jednym miejscu jest ich wiele. Jak pisze dr hab. Aleksandra Szlachcic – dermatolog i specjalista medycyny estetycznej - rozstępów nie można się pozbyć, można jedynie poprawić ich wygląd.

Rozstępy tworzą się wtedy, gdy znajdujące się w skórze włókna kolagenowe i elastyczne zmieniają swoje ułożenie, zmniejsza się ich liczba, co powoduje osłabienie ich funkcji. Proces ten jest zazwyczaj wynikiem zaburzeń metabolicznych oraz hormonalnych, głównie dysfunkcji kory nadnerczy. Pojawiają się szczególnie u osób cierpiących na zaburzenia hormonalne, leczonych sterydami, kobiet ciężarnych albo u takich osób, u których wystąpił bardzo szybki przyrost lub spadek wagi lub gwałtowny wzrost.

Rozstępy coraz częściej występują u nastolatków

Nie ma dokładnych danych dotyczących częstości występowania rozstępów w populacji polskiej. Na podstawie przeprowadzonych badań np. w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że rozstępy pojawiają się u 70 proc. kobiet, (z czego 90 proc. to kobiety ciężarne) i 40 proc. mężczyzn. Prawdopodobnie  w Polsce jest podobna statystyka.

Coraz częściej rozstępy występują u nastolatków, gdyż ich skóra nie jest w stanie "nadążyć" za wzrostem. Problem dotyczy zarówno dziewcząt jak i chłopców. Występują u nich na plecach, brzuchu, piersiach czasami bardzo liczne i duże zmiany degeneracyjne skóry w postaci rozstępów. Ponadto rozstępy to częste zjawisko u stałych bywalców siłowni zwłaszcza tych, którzy chętnie sięgają po zawierające sterydy odżywki.

Rozstępy nie mają wpływu na ludzkie zdrowie, są za to nieestetyczne, zwłaszcza, jeśli w jednym miejscu jest ich wiele, albo są szczególnie rozległe. Rozstępów nie można się pozbyć, można jedynie poprawić ich wygląd.

Metody poprawiające strukturę skóry

Nastolatki i dorośli, za wyjątkiem kobiet ciężarnych i karmiących mogą stosować dostępne na receptę kremy zawierające pochodne retinolu (preparaty stosowane także w leczeniu trądzika). Preparat ten poprawia strukturę skóry, ale jest to raczej kuracja długotrwała i najlepiej połączyć ją z innymi metodami, które podobnie jak retinol pobudzają produkcję nowych, prawidłowych włókien kolagenowych. Aktualnie za najbardziej efektywne uważa się:

- karboksyterapię,

- endermologię,

- lasery frakcyjne ablacyjne i nieablacyjne.

Oczywiście najlepsze efekty uzyskuję się stosując techniki mieszane, np. łączymy endermologię z  laserem frakcyjnym. Sposób doboru metod leczniczych zależy od wieku pacjenta, dodatkowych dolegliwości oraz stopnia nasilenia i rozległości rozstępów. Przy czym im szybciej wprowadza się procedury lecznicze tym lepsze uzyskuje się efekty.

Jeżeli rozstępy są wieloletnie, zmieniły swój wygląd z czerwonych na srebrzyste to powodzenie wprowadzanych procedur jest mniejsze i aby osiągnąć przynajmniej satysfakcjonujący efekt wymagana jest znacznie większa liczba zabiegów.

Masaże, kremy i jazda na rowerze

Nieszczególnie w walce z rozstępami pomagają parafarmaceutyki: kremy, emulsje tworzone na bazie rozmaitych składników. Niejednokrotnie bardziej niż substancja zawarta w kremie w walce z rozstępami skuteczniejszy jest sam masaż, który jest konieczny przy aplikacji preparatu.

To, że rozstępy nie wpływają na zdrowie nie oznacza, że nie warto im zapobiegać. Jeśli skłonność do nich ma podłoże genetyczne, o profilaktyce można pomyśleć zanim się pojawią. Warto więc wzmocnić i ujędrnić skórę dzięki masażom, zestawom mikroelementów potrzebnych skórze (cynk, miedź, selen, krzem) i przede wszystkim dzięki dbałości o formę. Nigdy nie zaszkodzą gimnastyka, bieg, jazda na rowerze, pływanie oczywiście w granicach rozsądku.