Umiejętny, regularny masaż jest niezwykle ważnym elementem dbania o stan naszej twarzy. Oprócz stosowania kremów i ćwiczeń to doskonały sposób na zachowanie młodości i jędrności. Przy okazji może być bardzo przyjemnym uzupełnieniem pielęgnacji skóry.

Masaż Gua Sha to starożytna chińska technika uzdrawiająca oparta na uwalnianiu swobodnego przepływu limfy, wzmocnieniu osłabionych mięśni (efekt liftingu), a także wygładzaniu skóry (redukcja zmarszczek). Osoby regularnie stosujące ten zabieg zauważają redukcję worków i cieni pod oczami, a także poprawę kolorytu skóry i niwelowanie przebarwień. Z chińskiego "gua" - skrobanie i "sha" - zaczerwienienie skóry. W ogromnym uproszczeniu chodzi więc o to, aby pocierać skórę. Oczywiście w odpowiedni sposób i przy pomocy gładkiego narzędzia, wykonanego najlepiej ze szlachetnego kamienia.

Co potrzebne jest do wykonania masażu?

Masaż wykonuje się specjalną płytką, która zrobiona jest z jadeitu lub kwarcu. Można ją dla dodatkowego efektu wcześniej schłodzić. Płytka ma odpowiedni kształt, który pozwala nam dotrzeć do wszystkich miejsc na naszej twarzy. Oczywiście należy ją utrzymywać w czystości.

Zabieg wykonujemy zawsze na oczyszczonej skórze, dodatkowo możemy zastosować ulubiony olejek. Masaż może być uzupełnieniem naszej domowej pielęgnacji (płytkę możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych). Jest także w ofercie wielu gabinetów kosmetycznych.

Jak działa?

Masaż Gua Sha jest szczególnie pomocny w drenażu limfatycznym twarzy, usuwaniu opuchnięć, niwelowaniu zmarszczek, napięciu i odmłodzeniu skóry - szczególnie tej wrażliwej, którą inne zabiegi mogą podrażnić. Odpowiednie przesuwanie gładkim kamieniem po skórze wygładza ją, przyspiesza głęboką regenerację, liftinguje, a nawet poprawia napięcie mięśni. Jest więc to bezpieczna i skuteczna alternatywa dla nowoczesnych technologii, botoksu czy wypełniaczy.

Należy pamiętać by wykonywać zabieg symetrycznie, przesuwając po twarzy kamieniem Gua Sha zawsze od środka na zewnątrz. Boki twarzy masujemy w dół - w kierunku węzłów chłonnych, podobnie z szyją i dekoltem. W Internecie znajdziemy mnóstwo filmików instruktażowych. Wystarczy kilka minut przy wieczornej lub porannej pielęgnacji. 

Jakie mogą być przeciwwskazania do masażu?

Masaż jest dosyć bezpiecznym i przyjemnym zabiegiem, jednak nie jest polecany osobom cierpiącym na:

  • schorzenia układu krążenia ( sercowo-naczyniowego)
  • problemy z gojeniem się ran
  • skłonności do teleangiektazji (pękania naczyń krwionośnych)
  • zakrzepicę żył głębokich
  • infekcje skóry i rany, które nie zostały zagojone, trądzik różowaty
  • choroby przewlekłe i nowotwory

Jeśli mamy wątpliwości, czy będzie korzystny dla naszej twarzy, warto skonsultować się z dermatologiem.