W wielu domach na co dzień, w innych jedynie od święta, zaś w restauracjach i na przyjęciach prawie zawsze przy nakryciu do obiadu czy kolacji czeka na nas serweta. Kiedy jej użyć, co z nią zrobić, czy - jak w wielu filmowych scenach - owinąć ją wokół szyi, czy też jednak położyć na kolanach?

Serweta zazwyczaj leży na środku naszego nakrycia (w miejscu talerza albo na talerzu podstawowym) lub po lewej stronie. O tym warto pamiętać, żeby nie zabrać serwety sąsiadowi. Należy po nią sięgnąć i położyć na kolanach tuż po tym, jak zajmiemy miejsce przy stole. Pamiętajmy jednak, że jako pierwszy powinien to zrobić gospodarz przyjęcia czy domu. Serwety nigdy nie owijamy wokół szyi ani nie wkładamy jej za kołnierz. To jedynie przywilej dzieci do lat dwóch...

Na współczesnym stole pojawiają się serwety wykonane z materiału, flizeliny lub papieru. Najbardziej eleganckie są oczywiście te pierwsze. Nie ma co ukrywać, że z nimi jest też najwięcej roboty: trzeba je prać, wywabiać plamy, prasować, krochmalić itd. Bez wątpienia podnoszą jednak rangę przyjęcia bardzo wysoko. Warto nadmienić również, że serweta jest tym elegantsza im w mniej fikuśną figurę jest poskładana.

Wszystkie trzy typy serwet mają jedną ważną funkcję: służą nam do osuszania ust podczas jedzenia, zanim sięgniemy po kieliszek z napojem. I to zasada, o której bezwzględnie powinniśmy pamiętać. Za każdym razem, kiedy jemy, zanim sięgniemy po szklankę z wodą czy kieliszek z winem, sięgamy po serwetkę i delikatnie osuszamy nią usta.

Co zrobić z serwetą, jeśli musimy odejść od stołu w trakcie jedzenia? Generalna zasada głosi, że powinno się ją położyć na krześle. W dobrych restauracjach podczas czyjejś nieobecności kelner podchodził do krzesła, zabierał starą serwetę i na oparciu zawieszał nową. Działo się tak z oczywistych względów - używanie serwety, która leżała na siedzisk krzesła niekoniecznie musiało kojarzyć się z higieną. Moim zdaniem, kiedy odchodzi się od stołu w czasie jedzenia, najlepiej przewiesić serwetę od razu przez oparcie krzesła, składając ją do wewnątrz tą stroną, której używaliśmy do osuszania ust. To będzie najlepsze rozwiązanie.

Proszę bezwzględnie pamiętać, że serwety nigdy, ale to nigdy nie należy używać do wydmuchiwania nosa czy wycierania potu z czoła. Widziałem takie obrazki wielokrotnie. Do takich celu służy oczywiście chusteczka higieniczna (materiałowa lub papierowa).

Po jedzeniu, kiedy naczynia zostaną uprzątnięte, odkładamy serwetę na stół. To jedyny moment, kiedy używana serweta może się znaleźć na stole. Wcześniej nie stanowiłaby apetycznego akcentu... Pamiętajmy, żeby ani jej nie składać bardzo dokładnie, bo moglibyśmy zasugerować gospodarzom, że w tym lokalu zużyte serwety podaje się gościom wielokrotnie...

Na koniec przytoczmy cytat z książki Ireny Kamińskiej-Radomskiej “Kultura biznesu. Normy i formy": “Kiedyś matki mawiały córkom, że po sposobie odłożenia serwetki można ocenić swego przyszłego męża. Jeśli będzie odkładał ją niedbale, to znaczy, że jest bałaganiarzem, a jeśli, odkładając, skrupulatnie złoży - męczącym pedantem. Jak zwykle najlepszy jest złoty środek - nawet w przypadku serwetki".

Miłego weekendu ;-)