"Wykorzystanie naiwności osób, poprzez przedstawianie nieprawdziwych informacji odnośnie jakości czy ceny danego towaru, jest elementem, który wyczerpuje znamiona pojęcia oszustwa" - mówi Prokurator Generalny Andrzej Seremet pytany przez słuchaczy RMF FM o dochodzenia w sprawach oszukanych przez firmy zajmujące się oferowaniem w sprzedaży bezpośredniej - na przykład "garnków za 5 tysięcy złotych, rezonatorów czy pościeli".

Prokuratura Generalna prowadzi monitoring śledztw, które toczą się w różnych jednostkach na terenie kraju. Co jest ważne, w sytuacji, kiedy śledztwo w takiej sprawie jeszcze się toczy, prokurator może przyjść z pomocą osobom pokrzywdzonym, np. wnieść do sądu o unieważnienie umowy, jeśli dojdzie do wniosku, że została ona zawarta na podstawie błędu. To pomoże wyplątać się tym ludziom z kłopoty, w które wpadli - tłumaczy gość RMF FM.

Ukraina bez wpływu na sprawę wraku TU-154

Ostatnia wizyta polskiego prokuratora i biegłych w Rosji miała miejsce w lutym. Mimo iż był to już czas pewnego napięcia związanego z wydarzeniami ukraińskimi, nie odczuliśmy ograniczonego dostępu do wraku, żadnych działań mogących na to wskazywać - mówi prokurator pytany przez słuchaczy RMF FM czy sytuacja międzynarodowa i polskie zaangażowanie w kwestię ukraińską, może utrudnić nam odzyskanie wraku TU-154.

Prokuratura i zmurszałość

Gość RMF FM odpowiada też na pytanie znanego blogera Azraela, który chce wiedzieć, "kiedy zmieniony zostanie zmurszały system pracy Prokuratury Generalnej". Jeśli pytający powie mi, na czym polega ta zmurszałość, to może go zmienię - zapewnia Andrzej Seremet. Wydaje mi się, że pracujemy intensywnie i że widać efekty tej pracy - dodaje.

Opinia ministra sprawiedliwości? Poczekam na opinię premiera

Opinia ministra jest tylko opinia doradczą i wstępną. Jeśli opina ministra sprawiedliwości będzie negatywna, poczekam na opinię premiera - mówi Andrzej Seremet pytany, czy poda się do dymisji, jeśli minister Biernacki negatywnie oceni jego sprawozdanie za rok 2013.

Pedofilia na Dominikanie

Czekamy na uzupełnienie materiałów z Dominikany. Jeśli to nie będzie satysfakcjonujące, to nie wykluczamy, że poprosimy Dominikanę, żeby umożliwiła nam wykonanie pewnych czynności tam na miejscu - mówi Andrzej Seremet pytany o sprawy księży W. i G. oskarżonych na Dominikanie o pedofilię. Jeśli chodzi o pierwszą sprawę, to podejmujemy zabiegi, żeby uzyskać dowody, ale Dominikana oddała śledztwo Watykanowi i nam nie przekaże oficjalnie żadnych materiałów - tłumaczy. Prokuratura z własnej inicjatywy spróbuje uzyskać, przy pomocy prokuratorów tamtejszych, jakieś informacje dowodowe i przeprowadzić czynności. Chcemy zrobić wszystko, żeby uzyskać wiedzę o tym, o czym pisano i co rodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa - tłumaczy.

Powrót sprawy Rity Gorgonowej

Prokurator Generalny mówi też o głośnej kilkadziesiąt lat temu sprawie Rity Gorgonowej - skazanej za zabójstwo znajdującego się pod jej opieką dziecka. Jeśli pojawią się dowody, że pani Gorgonowa nie była sprawczynią, to możliwe jest wznowienie śledztwa - zapewnia. Andrzej Seremet wyjaśnia, że jeśli pojawiają się nowe dowody, zawsze możliwe jest wznowienie sprawy. Na prośbę PSL badaliśmy na przykład już kilkakrotnie możliwość wznowienia procesu brzeskiego. Okazało się jednak, że nie ma szans na wzruszenie orzeczenia sądu. Zresztą nie wszystkie materiały się zachowały. Wszelkie działania, które podejmowali ówcześni działacze, mieściły się w ramach przepisów, z których ich skazano - wyjaśnia gość RMF FM.

Poszkodowani przez banki

"Jak w świetle deklaracji pana prokuratora z grudnia ubiegłego roku, w kwestii pomocy osobom naciąganym przez sprzedawców różnego rodzaju usług, wygląda pomoc poszkodowanym przez banki. Czy Prokuratura Generalna objęła "patronat" nad tymi sprawami tak, żeby połączyć ją w jedną całość?"- chce wiedzieć jeden ze słuchaczy RMF FM. Łączenie w jedną całość nie jest proste. Spotkałem się z pewną krytyką w związku ze sprawami dotyczącym domniemanych oszustw przy sprzedaży drinków czy usług gastronomicznych przez klub, który ma wiele siedzib w różnych częściach Polski - tłumaczy gość RMF FM.

Smoleńsk i terminologia

Czy w kwestii katastrofy smoleńskiej uważa pan za wiarygodne oświadczenie Prokuratury Wojskowej, w którym kluczowe są słowa: NAJPRAWDOPODOBNIEJ pochodzą, PODOBNY do, MOGĄ pochodzić z tego samolotu? - chce wiedzieć pani Jolanta. To zwykła terminologia używana w materiałach biegłych - odpowiada gość RMF FM.

8 lat w zakładzie psychiatrycznym

Trudno mi zidentyfikować taką sprawę, ale orzeczenie sądowe zawsze ma miejsce po przesłuchaniu osoby, chyba, że biegli orzekną inaczej - tłumaczy pytany, "jak można osadzić człowieka na 8 lat w zakładzie psychiatrycznym bez przesłuchania go przez prokuraturę?" Sprawę poruszał wczorajszy program "Państwo w Państwie".