Co ukrywa przed nami ministerstwo finansów? Jaki jest najnowszy pomysł papieża Franciszka na rewolucję w Watykanie? Poranna prasa przynosi odpowiedzi m.in. na te pytania. Szczegóły znajdziecie w naszym przeglądzie.

Grzybowe rekordy w polskich lasach

"Fakt" pisze o sezonie na grzyby-giganty w polskich lasach. Podkreśla, że najbliższe dni to idealny czas, by wybrać się na grzybobranie. "Po ostatnich opadach ściółka w lesie ma idealną wilgotność, by bujnie rosły na niej prawdziwki, koźlaki czy podgrzybki" - wylicza gazeta. "Pamiętajmy jednak, aby wziąć ze sobą zapas wiader i koszyków, bo na pewno będzie czym je zapełnić" - dodaje. Prezentuje też zdjęcia swoich czytelników i ich rekordowych trofeów. 

Toniemy w długach!

"Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza oszacowało, że na każdego Polaka przypada obecnie nie ponad 25,2 tys. zł, jak oficjalnie wylicza resort finansów, ale blisko 108 tys. zł długu publicznego" - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Podkreśla, że rząd podaje tylko "oficjalną" część długu. "Istnieje jednak trzy razy większa kwota, którą stanowią przyszłe zobowiązania państwa - np. wobec przyszłych emerytów i rencistów" - tłumaczy.

Czy najnowsze zmiany w OFE pozwolą obniżyć zadłużenie Polski? "DGP" powołując się na FOR twierdzi, że będzie dokładnie odwrotnie. "Przekazanie części obligacyjnej OFE do ZUS w dłuższym okresie spowoduje, że dług ukryty będzie rósł szybciej" - prognozuje.

Kolejny odważny krok papieża Franciszka

"Gazeta Wyborcza" poświęca większą część wtorkowego wydania zmianom w Watykanie zapoczątkowanym przez pontyfikat papieża Franciszka. Pierwsze spotkanie z papieżem rozpoczyna jego "gabinet doradczy" złożony z ośmiu kardynałów, których powołał wiosną tego roku, by "doradzali mu w rządach nad Kościołem". Choć to trzydniowe posiedzenie zapewne nie przyniesie szybkich efektów, to nowa Rada Kardynałów ma potencjał wręcz rewolucyjny - ocenia "GW". Podkreśla też symboliczny wymiar postępowania następcy Benedykta XVI. "Zachowuje najwyższą władzę w Kościele, ale chce słuchać i poddać się ewentualnej krytyce. Nie wystarczają mu dotychczasowe konsystorze kardynałów i synody biskupów, bo - jak powiedział w wywiadzie - są zbyt sztywne. Potrzebuje "kardynałów outsiderów" spoza Watykanu, by zachować kontakt z żywym Kościołem" - tłumaczy dziennik.