Wielu w piątek trzynastego ma się na baczności. Podobno nawet ci, którzy na co dzień nie wierzą w przesądy... Skąd wzięła się zła sława tego dnia? Czy piątek trzynastego rzeczywiście jest pechowy? Czy Wam coś nietypowego zdarzyło się dzisiaj? Piszcie w komentarzach pod artykułem.

Do dyspozycji jest także nasz adres: fakty@rmf.fm. Oto kilka maili, które już o poranku wpadły na redakcyjną skrzynkę 

Karolina: Dzień dobry :))! 13 w piątek dniem pechowym? Absolutnie! To nic, że rano mamie uciekł autobus, a pół godziny później - bratu! Ale to przecież przez ich długie wybieranie się do pracy i szkoły :) Dzisiaj obchodzę 21-e urodziny, więc mam nadzieję, że mnie nic takiego nie spotka :) A na urodziny życzę sobie, żeby dzisiejszy dzień dla każdego słuchacza był tym dniem nie pechowym, a wręcz przeciwnie.. Niech każdego spotka choć odrobinę szczęścia. Może jakaś wygrana w totka?
Sylwia: czy dla mnie 13 w piątek jest szczęśliwy? bardzo:) mam dziś urodziny i to nie byle jakie bo zaliczam dziś ćwierćwiecze;) mam wolne od pracy, siedzę w piżamie słuchając rmf, jem truskawki, od rana zasypują mnie dziesiątki smsów i telefonów z życzeniami. czy może byćszczęśliwiej?:) chyba nie;)
Gosia: Dla jednych pechowy dla innych nie . Ja mam dzisiaj 40 urodziny . Urodziałam się 13-06-1974 do tego 23:30 w Boże Ciało :-) Czuje się świetnie i jestem szczęśliwa. Życzę wszystkim optymizmu i zdrowia
Gabriela Dziś śpiesząc się na ustny egzamin z niemieckiego, spóźniłam się nadwa autobusy! A z powodu eleganckiego stroju nie mogłam biec :(
Mateusz:Nie wierze w ten dzień ze pechowy, ale wioząc towar do sklepu wywrócił mi się do góry nogami heh czego się nie spodziewałem, bo wszystko dobrze stało ale to tylko maliny polskie na szczęście :-)
Monika:Mój pech zaczął się od budzika, który rok czasu mnie nie zawiódł, przez mały nie fart prawie się do pracy spóźniłam i napisał po północy mój były ! Okropność!
Kasia: Dzień dobry, ja właśnie zbiłam lusterko, a Wy mi przypomnieliście, że dziś piątek 13, aż się boję wychodzić z domu...
Zbigniew: Właśnie przed chwilą otrzymałem telefon od żony mocno nie zadowolonej, że pralka się zepsuła i znowu wydatek

Przesąd związany z piątkiem 13 związany jest ze średniowieczem. 13 października (piątek) 1307 roku aresztowano Templariuszy, których król Francji Filip IV oskarżył o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Podejrzenia ponoć nie były słuszne, chodziło o pozbycie się wierzycieli, gdyż króla Francji był poważnie zadłużony u Templariuszy. Przywódcy zakonu zostali skazani na śmieć przez spalenie na stosie.