Już wkrótce pacjenci, którzy mają problemy naczyniowe, będą mieli okazję skorzystania z bezpłatnej wizyty u specjalisty. Taką szansę mają też słuchacze radia RMF FM, które wspiera akcję Biała Sobota Ocal Nogę. Co należy zrobić, by uzyskać bezpłatne konsultacje? Już podpowiadamy!

Wystarczy, że wybierzecie jedną spośród 28 placówek [TUTAJ ZNAJDZIESZ PEŁNĄ LISTĘ PLACÓWEK. ADRESY, TELEFONY,E-MAILE], do której chcielibyście się udać i zadzwonicie do niej (lub w przypadku poradni w Gdańsku wyślecie e-maila, a Szpitala Czerniakowskiego zgłosicie się osobiście), powołując się na RMF FM. W każdym z ośrodków, które biorą udział w akcji, przygotowaliśmy po 10 wejściówek upoważniających do bezpłatnych konsultacji.

Rejestracja dla słuchaczy RMF odbędzie się 12 grudnia (czwartek) - ruszy o godzinie 10.00 i potrwa do wyczerpania miejsc. Będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Większość konsultacji odbędzie się 14 grudnia. Wyjątek stanowią dwie placówki: poradnia naczyniowa przy Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej (16 grudnia) i AMEDS w Grodzisku Mazowieckim (20 grudnia).

Zbyt często bagatelizujemy problemy

Biała Sobota jest odpowiedzią na rosnący lawino problem braku dostępności pacjentów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu chorób naczyń oraz  niskiej społecznej świadomości na temat niedokrwienia kończyn dolnych i jego konsekwencji.

Inicjatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej i Prezes Towarzystwa dr hab. med. Wacław Kuczmik. Wydarzenie wspierają  prof. dr hab. med. Piotr Andziak - Konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii naczyniowej oraz prof. dr hab. med. Krzysztof Ziaja - Konsultant krajowy w dziedzinie angiologii.

Co godzinę ktoś traci nogę

Co roku w Polsce wykonuje się 9 tys. amputacji kończyn dolnych z powodu miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych. To oznacza, że co godzinę ktoś z nas traci nogę. Liczba 9 tys. dotyczy jedynie tzw. dużych amputacji, wykonywanych powyżej stopy. Około 50 procent amputacji wykonywanych jest z powodu miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych, dotyczy ona w większości mężczyzn palących papierosy. Drugą co do częstości grupą chorych zagrożonych amputacją są cukrzycy. Szacuje się, że na miażdżycę w Polsce choruje ponad 1 mln osób, a na cukrzycę ok. 3 mln osób.

Na tle państw europejskich Polska przoduje w liczbie wykonywanych amputacji. Na 100 tys. mieszkańców wykonuje się średnio osiem amputacji kończyn dolnych rocznie. Dla porównania: w Danii dwie, a w Hiszpanii i Holandii jedną.

Czas na zmiany.