Są tam nietypowe słonie i Kopiec Tatarski, o którym krążą legendy. Podkarpacki Przeworsk był Twoim Miastem w Faktach RMF FM. Nasz żółto-niebieski konwój zaparkował na tamtejszym Rynku i czekał na Was z kawą, herbatą i watą cukrową!

Przeworsk to położone malowniczo wśród podkarpackich pagórków około piętnastotysięczne miasteczko. Skąd wzięła się nazwa? Ta najstarsza, jak  wskazują XIII-wieczne źródła, brzmiała Pereworesk i świadczy o starym, słowiańskim pochodzeniu będącej niegdyś w tym miejscu osady.

Każdy, kto przejeżdża przez miasto, zwraca uwagę na wspomniane słonie. To nietypowe roślinne rzeźby, które stały się już symbolem miasta. Innym wyjątkowym miejscem jest Kopiec Tatarski, który miał zostać usypany na pamiątkę odparcia przez mieszczan najazdu tatarskiego w 1624 r. Na nim znajduje się też kapliczka w formie murowanej kolumny.

Co warto zobaczyć w Przeworsku?

W Przeworsku znajduje się też jedyny w Polsce żywy skansen. Pastewnik gromadzi zabytki architektury drewnianej z terenu Ziemi Przeworskiej. Jego powstanie zawdzięczamy zamysłowi ratowania wspomnianej architektury. Domki i dawne chałupy zostały "zebrane" z całego miasta i przeniesione w jedno miejsce. W założeniach skansen ma zostać utworzony na wzór typowego miasteczka galicyjskiego i galicyjskiej wsi. Dziś możemy przenocować tam zachwycając się urokiem dawnych wnętrz albo zjeść obiad w karczmie.

Jedną z atrakcji Przeworska jest Zespół Pałacowo-Parkowy. To kompleks budynków umiejscowiony w parku zaaranżowanym w stylu angielskim. Zespół wybudowała rodzina Lubomirskich - zabytek został wpisany na prestiżową listę Kanonu Krajoznawczego Polski.

Miasto to oczywiście niezwykli mieszkańcy. W Przeworsku funkcjonuje np. "Teatr u Julka". To amatorska grupa teatralna, na której próbę dziś zawitamy z mikrofonem. 

Miasto słynie też z lokalnej winiarni, dobrze zachowanych średniowiecznych murów miejskich oraz nietypowego zwyczaju bębnienia w Wielki Tydzień.

(mn)