Korzenie Wieliczki sięgają średniowiecza. Wtedy to w dokumentach pojawia się nazwa Wielka Sól. Nazwa pochodzi od znajdujących się w tej okolicy pokładów soli. Właśnie Wieliczka to było Twoje Miasto w RMF FM i TVP Info.

Korzenie Wieliczki sięgają średniowiecza. Wtedy to w dokumentach pojawia się nazwa Wielka Sól. Nazwa pochodzi od znajdujących się w tej okolicy pokładów soli. Właśnie Wieliczka to było Twoje Miasto w RMF FM i TVP Info.
Kopalnia Soli w Wieliczce /Marcin Buczek /RMF FM

Powstała w Wieliczce kopalnia to jeden z najstarszych przemysłowych zakładów na świecie. Istnieje od średniowiecza, choć dokładna data jej powstania nie jest znana. To obecnie jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. W kopalni jest prawie dwa i pół tysiąca komór, ale tylko około stu jest udostępnionych zwiedzającym. Pod ziemią jest prawie 250 km korytarzy i chodników. Wydobycie w kopalni zakończono 19 lat temu.

Teraz jest tam m.in. kino 5D, jedyne takie na świecie. W czasie zwiedzania można tam obejrzeć film o historii kopalni. Ale podziemne  korytarze to także znakomity plener filmowy. To w Wieliczce kręcono m.in. „Seksmisję”. Obecnie przyjeżdżają tam na zdjęcia ekipy filmowe i telewizyjne z całego świata. Jedna z takich ekip, z Japonii, przywiozła ze sobą tyle sprzętu, że były kłopoty z przetransportowaniem go do jednej z podziemnych komór.

Co roku zabytkową kopalnię zwiedza ponad milion turystów.

Sól z Wieliczki wykorzystywana jest też w leczeniu. Od roku obok kopalni stoi tężnia solankowa. Budowla przypomina starą, drewnianą warownię. Solanka, która ścieka tam po ścianach wyłożonych tarniną, bardzo dobrze wpływa na układ oddechowy i oczyszcza organizm. To jedna z czterech największych tężni w kraju i największa w Małopolsce.

Za rok w Brzegach pod Wieliczką odbędą się główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży. Szacuje się, że przyjedzie na nie około dwóch i pół miliona ludzi. Mszę św. odprawi papież, któremu towarzyszyć będzie około tysiąca biskupów. Do tego trzeba jeszcze dodać około 4 tysięcy księży. Dlatego powstaje dla nich specjalna, gigantyczna zakrystia. Tuż obok niej, ponad 12 metrów nad ziemią, wzniesie się papieski ołtarz.

Zaproście nas wierszem!

Wciąż czekamy na kolejne zaproszenia od Was! Co trzeba zrobić, by radiowo-telewizyjna ekipa zawitała właśnie do Waszego miasta? Wystarczy, że wyślecie liczący maksymalnie 140 znaków wierszyk związany z miastem, do którego chcecie nas zaprosić. Najciekawszą rymowankę wybierze specjalne redakcyjne jury złożone z dziennikarzy RMF FM i TVP Info. Miasto, w którym pojawimy się w kolejnym tygodniu, ogłaszamy w Faktach RMF FM w każdą środę o godzinie 12.

(mpw)