Smak ziemniaków jest powszechnie znany, ale raczej niedoceniany. Te warzywa często pojawiają się na naszych stołach w charakterze dodatku do dań głównych. Dziś prezentujemy trzy przepisy na potrawy, w których ziemniaki grają kluczową rolę.

Samosy

Samosy to nic innego jak pochodzące z Indii trójkątne pierożki, smażone na głębokim oleju. Przekąska, której wizytówką jest chrupiące ciasto i dość pikantne nadzienie. Oczarują każdego.

Składniki na ciasto: 1,5 szklanki mąki, ¾ łyżki soli, ¼ łyżeczki przyprawy adżwan (jeśli nie mamy, możemy dodać na przykład tymianek), 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka soku z cytryny, ¼ kubka wody;

Składniki na nadzienie: kilka łyżek ciepłej wody, łyżeczka nasion kolendry, łyżeczka kopru, 3 ugotowane ziemniaki, sól, pół łyżki przypraw garam masala, pół łyżki cukru, kilka listków świeżej kolendry, 1 łyżka imbiru i zielonego chili, 2 łyżki soku z cytryny, 2 łyżki oleju, pół łyżki kuminu, suszonej cebuli i czosnku, pół szklanki groszku.

Przygotowanie: Dokładnie mieszamy ze sobą wszystkie składniki na ciasto: mąkę, sól, przyprawę i oliwę z oliwek. Po chwili dodajemy sok z cytryny i wodę. Ciasto zawijamy w folię na około 20 minut.

W międzyczasie przygotowujemy nadzienie. Gotujemy ziemniaki, kroimy w kostkę. Posypujemy je nasionami kopru i kolendry, a także świeżą kolendrą. Dodajemy szczyptę soli, garam masalę, imbir, chili, polewamy sokiem z cytryny. Na patelni rozgrzewamy olej, podsmażamy na nim kumin, suszoną cebulę, czosnek i pół szklanki groszku. Po chwili dodajemy ziemniaki wymieszane z przyprawami.

Ciasto odwijamy z folii, chwilę ugniatamy i rozwałkowujemy. Dzielimy je na kilka porcji, formujemy z nich kulki. Każdą rozwałkowujemy na okrągłe, około 15-centymetrowe placki. Robimy z nich sakiewkę z jednym otwartym końcem. Nadziewamy, a potem zlepiamy tak, by powstał trójkątny pierożek.

W dużym garnku rozgrzewamy tłuszcz - powinno być go tyle, by samosy mogły w nim swobodnie pływać. Smażyć je przez ok. 10 minut, przewracając często, aż obie strony będą złotobrązowe. Wyjąć z tłuszczu i odsączyć.

Opcjonalnie: Do samosów świetnie smakuje gęsty sos - chutney miętowy.

Składniki: ząbek czosnku, garść liści mięty, 2 łyżeczki brązowego cukru, sok z limonki, łyżeczka garam masala, łyżeczka startego imbiru, pół łyżeczki sproszkowanego chili, kilka posiekanych dymek, sól;

Wszystko zmiksować 3 łyżkami wody.

Zapiekanka pasterska

Typowo brytyjskie danie. Dość kaloryczne, ale grzechu warte. I bardzo szybkie w przygotowaniu!

Składniki: pół kilograma mielonego mięsa, 1 kg ziemniaków, 1 cebula, jedna marchewka, świeży tymianek, rozmaryn, sól, pieprz, czosnek, kilka łyżek sosu worcesterhire, pół szklanki koncentratu pomidorowego, kieliszek czerwonego wina, ¼ bulionu drobiowego, 2 żółtka, parmezan;

Przygotowanie: Czosnek smażymy na oleju, dodajemy mięso, po około 5 minutach dodajemy cebulę, marchewkę, sos, koncentrat, wino, tymianek, rozmaryn. Całość zalewamy bulionem, po trzech minutach zdejmujemy z ognia.

Ugotowane ziemniaki ubijamy razem z solą, pieprzem, żółtkami i parmezanem na puree. Przykrywamy nim mięso. Na wierzchu posypujemy resztą parmezanu. Wkładamy na 20 minut do piekarnika;

Bogracz

Inaczej kociołek węgierski. W sam raz dla zapracowanych. Możemy ugotować go z większej ilości składników, i cieszyć jego smakiem kilka dni. Odgrzewany smakuje wyśmienicie!

Składniki: 1 kg mięsa gulaszowego, na przykład wołowiny, 200 g boczku, pół kilograma ziemniaków, 4 ząbki czosnku, 2 cebule, 4 pomidory, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 4 papryki (np. czerwone), 3 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki masła, 2 łyżeczko kopru włoskiego, 3 liście laurowe, sól, pieprz, woda;

Przygotowanie: Mięso kroimy w kostkę, podobnie boczek i paprykę. Siekamy cebulę, przeciskamy czosnek przez praskę. Kroimy obrane ze skórki pomidory. Obieramy ziemniaki, płuczemy je i kroimy w kostkę.                                        

Do dużego garnka wkładamy boczek, obsmażamy na małym ogniu, aż stanie się chrupiący. Dodajemy masło i oliwę, a po chwili cebulę i czosnek. Po chwili zwiększamy ogień i wkładamy mięso. Dokładnie je obsmażamy, z każdej strony. Posypujemy koprem. Dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszamy. Wlewamy gorącą wodę (około 2 szklanek), doprawiamy solą i pieprzem, zagotowujemy. Gdy gulasz zacznie bulgotać, zmniejszamy ogień i gotujemy przez około 2 godziny - do czasu aż mięso będzie miękkie.

Następnie dodajemy ziemniaki i gotujemy około 20 minut. Na koniec do kociołka dokładamy paprykę i pomidory. Zdejmujemy z ognia po około 5 minutach.