Dobre wiadomości dla tych, którzy boją się dentysty, czyli... prawie wszystkich. Odkrycia naukowców z Włoch, Irlandii i Stanów Zjednoczonych mogą pomóc w walce z próchnicą.

Włosko-irlandzki zespół pracujący w laboratoriach Uniwersytetu w Cork ogłosił właśnie na łamach czasopisma "PLoS Genetics", że udało się rozszyfrowac kod genetyczny bakterii Bifidobakterium dentium, która odpowiada za procesy próchnicze w naszej jamie ustnej. Dzięki temu odkryciu będzie można rozpoznać modyfikacje genetyczne, które sprawiają, że akurat ten gatunek bifidobakterii zamiast pożytecznie spędzac czas w naszym przewodzie pokarmowym, lokuje się w ustach i przyprawia nas o ból zębów.

Z koleji naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago opublikowali w czasopismie "PLoS Biology" wyniki badań, które wskazują na kluczowe znaczenie jedneg z aminokwasów, proliny, dla tworzenia się szkliwa zębów. Ich odkrycie zwiększa szansę na to, że z czasem nauczymy się sztucznie odtwarzać tę najtwardszą z tkanek ludzkiego organizmu, a problem, jak zadbać o piękny uśmiech przestanie być twardym orzechem do zgryzienia.