Popularne przekonanie, że "trening czyni mistrza" jest - niestety - nieprawdziwe. Badania naukowców z uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii pokazują, że bez talentu sukcesów jednak osiągnąć się nie da. Te doniesienia, opublikowane w najnowszym numerze czasopisma "Intelligence" wskazują na potrzebę bardzo starannego planowania swojej kariery.

Naukowcy, pracujący pod kierunkiem Zacha Hambricka z Michigan State University przeanalizowali wyniki 14 programów badawczych, opisujących postępy szachistów i muzyków, by przekonać się na ile intensywność ćwiczeń na kolejnych etapach ich kariery przyczyniała się do rozwoju ich umiejętności.

Okazało się, że sam trening można powiązać z nie więcej, niż jedną trzecią ich postępów. Poza tym znaczenie miały talent, inteligencja i wczesne rozpoznanie swoich prawdziwych atutów, by ćwiczenia rozpocząć jak najwcześniej.

Naukowcy sugerują, że ich obserwacje wskazują na potrzebę możliwie wczesnej oceny, na czym polegają nasze atuty, jakie mamy zdolności, bo potem, jeśli wybierzemy błędnie, nawet duży upór nie da nam sukcesu. To, czy rzeczywiście zrobimy karierę zależy od wielu czynników, pracowitość i czas spędzony na ćwiczeniach, to tylko jeden z nich, wcale nie najważniejszy.