Kosmiczny teleskop Hubble'a przesłał na Ziemię najdokładniejszy w historii obraz intrygującej Mgławicy Tarantula. To mgławica znajdująca się około 170 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, w sąsiadującej z Drogą Mleczną galaktyce Wielki Obłok Magellana, widoczna na południowym niebie w gwiazdozbiorze Złotej Ryby. Zdjęcie wykonane w podczerwieni, jak nigdy dotąd szczegółowo pokazuje obecne tam jasne gwiazdy, świecące obłoki gazu i ciemne, charakterystycznie rozłożone, smugi pyłu.

Obserwacje Mgławicy Tarantula prowadzone są od lat w ramach Hubble Tarantula Treasury Project, programu badawczego, zmierzającego do wyjaśnienia tajemnic jej struktury. Najnowsze zdjęcie to złożenie obrazów w podczerwieni, zarejestrowanych przez dwie zainstalowane na teleskopie Hubble'a kamery, Wide Field Camera 3 (WFC3) i Advanced Camera for Surveys (ACS).

Na obrazie widać obszar H II, zawierający duże ilości zjonizowanego atomowego wodoru, w którym powstają młode gwiazdy. Nieco na lewo od centrum widać gromadę gwiazd R136. Początkowo uważano, że to pojedyncza gwiazda, wydawało się jednak niemożliwe, by promieniowanie pojedynczej gwiazdy mogło zjonizować tak duży obszar. Z czasem potwierdzono, że to niezwykle gęsta gromada młodych gwiazd. To ich promieniowanie sprawia, że cały obiekt jest tak dobrze widoczny. W skład tej gromady wchodzi kilka najbardziej masywnych znanych nam gwiazd, o masie przekraczającej 100 a nawet, jak w przypadku RMC 136a1, zbliżającej się do 300 mas Słońca.