W otoczeniu pięknych lasów, w odległości ok. 90 km od Katowic i 17 km od Częstochowy, leży Kłobuck. Początki miasta sięgają czasów wczesnego średniowiecza. Nie wiadomo, kiedy dokładnie nadano Kłobuckowi prawa miejskie, bo dokument lokacyjny zaginął, ale przyjmuje się, że lokacji dokonał Kazimierz Wielki w 1339 roku. Kiedyś w Kłobucku działały kopalnie rud żelaza, rozwijał się przemysł żelazny. Dziś kopalni już nie ma. Kłobuck jest obecnie miastem powiatowym, mieszka w nim ok. 13 tysięcy ludzi.

Kościół św. Marcina i związki Jana Długosza z Kłobuckiem

Kościół w Kłobucku został wzniesiony w 1144 roku. Był kilkukrotnie rozbudowywany.  Obecnie utrzymany jest w stylu gotyckim z elementami baroku.

Pierwszym proboszczem był tu Bartłomiej Długosz herbu Wieniawa, który później przekazał parafię swojemu bratankowi Janowi Długoszowi. Słynny historyk i kronikarz jest najbardziej znaną postacią historyczną związaną z Kłobuckiem. W kościelnym skarbcu zachowały się ufundowane przez niego sprzęty liturgiczne. Jan Długosz ufundował także klasztor, do którego sprowadził z Krakowa kanoników regularnych. Dziś na kłobuckim rynku stoi pomnik Jana Długosza.

Według legendy, którą on właśnie zapisał, nazwa Kłobuck pochodzi od kłobuka, czyli  nakrycia głowy, znalezionego w miejscu zakładanej osady i uwidocznionego w średniowiecznym herbie miasta.

Z kolei według niektórych językoznawców, nazwa miasta ma związek z geograficznym położeniem Kłobucka, bo "kłobuk" oznaczał wierzchołek lub szczyt, a miasto leży na pagórkowatym terenie.

Kłobuck miastem poety i żołnierza Władysława Sebyły

Władysław Sebyła urodził się w Kłobucku. Od lat dziecięcych malował, grał na skrzypcach i fortepianie, a swój pierwszy wiersz "Przygody po pensji" napisał, kiedy miał 8 lat. Szydził w nim z zaglądania do kieliszka. Opublikował m.in. 3 tomy poezji. Był także żołnierzem. Poeta został zmobilizowany do wojska w sierpniu 1939 roku. Zginął w kwietniu 1940 roku w Charkowie.

Dziś jego imię nosi Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku. Przed budynkiem stoi tablica upamiętniająca poetę.

Pałac w Zagórzu

Poza kościołem św. Marcina w Kłobucku warto zobaczyć piękny pałac w dzielnicy Zagórze. Wzniesiono go w 1795 roku w stylu neogotyckim. Jest otoczony parkiem.

Pałac został wybudowany dla pruskiego ministra Christiana von Haugwitz. Później miał jeszcze innych właścicieli (Benedykt Lemański, Henckel von Donnersmarck, książę Aleksander Michajłowicz Romanow), a po I wojnie światowej był własnością Skarbu Państwa. Mieściła się tam m.in. Szkoła Leśników.

Obecnie pałac jest w prywatnych rękach.

Kłobuck - tu się wyciszysz albo aktywnie wypoczniesz


Kłobuck otaczają piękne lasy. W pobliżu utworzone zostały trzy rezerwaty przyrody: rezerwat leśny Dębowa Góra, który chroni m.in. 200-letnie dęby, rezerwat historyczno-przyrodniczy Zamczysko i rezerwat leśny Modrzewiowa Góra.

W Kłobucku można wspaniale odpocząć. Nie trzeba szukać kurortów. Dla osób, które chcą wyciszyć się po całotygodniowej pracy, tu są fantastyczne warunki - mówi burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski.

Wolny czas można spędzić też nad Zalewem Zakrzew. Spotykają się tam m.in. miłośnicy morsowania.

13 grudnia 2015 roku grupa morsów z Kłobucka i okolic dołączyła do bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym morsowaniu. Rekord został pobity!

Cała Góra Barwinków - duma Kłobucka

Z Kłobucka pochodzą muzycy znanego zespołu Cała Góra Barwinków. Grupa powstała w 2002 roku. Gra mieszankę ska i reggae. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu tomiku wierszy Jerzego Harasymowicza.

Chleb kłobucki

Kłobucki chleb jest słynny w okolicy. Został nawet wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Chleb produkowany jest na bazie mąki żytniej, formowany ręcznie i wypiekany w piecach ceramicznych od kilkudziesięciu lat według niezmiennej receptury.

Kamienne sowy i "Kłobuckie bajki"

Przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury uwagę przyciągają kamienne figurki sów. Postawiła je tam dyrektorka MOK Olga Skwara.

Sowy stały się inspiracją do napisania bajki, która zaczyna się tak:

W Zagórskim parku, w ukryciu przed oczyma ludzkimi, w labiryntach Zamku Zagórskiego działał Tajny Klub Sów Kłobuckich...

Autorką bajki jest pracująca w MOK Olga Derewiecka. Opowieść współtworzyły dzieci. Podobno ciąg dalszy nastąpi...

(e, mn)