​Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów lub Radoszyce - to Wy zdecydujecie, skąd tym razem nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM! Pierwsze w 2018 roku wydanie naszego cyklu będzie szczególne! Możecie tym razem głosować na 7 miejscowości, które 1 stycznia uzyskały prawa miejskie. Sondę zamkniemy w czwartkowe południe.

Józefów nad Wisłą w Lubelskiem został miastem po raz drugi w swojej historii. Prawa miejskie miał już w latach 1687-1870. Został założony przez kasztelana krakowskiego Andrzeja Potockiego, a nazwa pochodzi od imienia jednego z jego synów. W XVIII wieku był to ważny ośrodek handlowy. Przestał być miastem po powstaniu styczniowym. Tamtejsze zabytki to klasztor bernardynów z 1730 roku czy zespół pałacowy z XIX wieku.

Otyń w Lubuskiem był już miastem w latach 1329-1945. W XV wieku kupili gród rycerze von Rechengerg, a później należał do Jezuitów. Miasto ma historyczną zabudowę. Częścią zespołu klasztornego jezuitów są ruiny zamku gotyckiego z XV wieku.

Możecie głosować też na Sanniki na Mazowszu, czyli stolicę regionu sannickiego, sąsiadującego z łowickim. Słynie on z tzw. klapoków, czyli wstęgowych wycinanek. Działa tam regionalny zespół pieśni i tańca oraz kapela ludowa. Zobaczyć warto zespół pałacowo-parkowy im. Fryderyka Chopina. Słynny kompozytor przebywał tam w 1828 roku. Teraz znajduje się tam ośrodek chopinowski oraz muzeum poświęcone Chopinowi.

Z zespołu pałacowego znane są też Tułowice na Opolszczyźnie. W przeszłości miasto było znane z ceramiki i produkcji fajansu.

Ostatnie trzy kandydatury to nowe miasta w Świętokrzyskiem. Radoszyce były miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Według Jana Długosza, miasto miał założyć Kazimierz Wielki. Krótko przebywali tam królowie Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk. Bogatą historię ma także Łagów. Jest tam kościół parafialny z prezbiterium z XV wieku, wąwóz Dule i Jaskinia Zbójecka.

Warto odwiedzić też Wiślicę, która jest od 1 stycznia najmniejszym miastem w Polsce! Mieszka tam około 500 osób. Prawa miejskie miała już w latach 1326-1870 i była miastem królewskim. Odbywały się tam zjazdy szlachty, a Jan Długosz uczył tam synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Jest tam bazylika kolegiacka ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. W prezbiterium widoczne są fragmenty fresków z lat 1397 - 1400 fundacji Władysława Jagiełły. Warte uwagi są też podziemia bazyliki, dom Długosza czy ufundowana przez Jana Długosza dzwonnica. 

Czekamy na Wasze głosy do czwartkowego południa!

Wy decydujecie - my jedziemy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie

Pięć z siedmiu nowych miast posiadało już ten status w przeszłości (nie zaliczają się do tej grupy Sanniki i Tułowice). Józefów nad Wisłą posiadał prawa miejskie w latach 1687 - 1868 r. Otyń był już miastem w latach 1329-1945, podobnie jak Łagów, który prawa miejskie posiadał w latach 1375-1869, a także Radoszyce (1370-1870). Z kolei Wiślicy prawa miejskie zostały nadane przed 1326 r. - miejscowość utraciła je po powstaniu styczniowym w roku 1869.