Sucha Beskidzka, w której dziś gościmy, leży w uroczej górskiej kotlinie u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy. Położona jest na granicy trzech części Beskidów: Żywieckiego, Małego i Makowskiego.

Pierwsza wzmianka o Suchej pochodzi z 1405 roku. Książę oświęcimski Jan II zezwolił wówczas na lokację tej małej miejscowości.

Pierwszymi właścicielami Suchej był ród Strzałów, który swych praw do tych ziem dochodził na Sejmie w Warszawie. Później osada stała się własnością rodziny Słupskich. W 1554 roku Stanisław Słupski sprzedał Suchą krakowskiemu złotnikowi Gasparowi Castiglione, który przybrał później nazwisko Kasper Suski. On też wybudował zamek. W XVI wieku Sucha była już ważnym miastem na szlaku handlowym, powstała tam nawet Komora Celna Księstwa Zatorskiego. 

Miasto to przechodziło z rąk do rąk. Właścicielami były rodziny: Komorowskich, Wielopolskich, Branickich. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Sucha znalazła się w granicach zaboru austriackiego.

Ważny dla miasta był koniec XIX wieku. W 1884 roku otwarto linię kolejową łączącą Wiedeń, Żywiec, Kraków i Nowy Sącz. Od tamtego czasu kolej stała się jednym z głównych źródeł utrzymania mieszkańców, a Sucha przez lata nazywana była "miastem kolejarzy". 

Dziś Sucha Beskidzka to miasto powiatowe. Poszczycić się może Karczmą "Rzym" i "Małym Wawelem". W Suchej urodził się znany amerykański reżyser Billy Wilder, mieszkała tam także Maria Konopnicka. Z Suchą związany był także aktor Andrzej Szczepkowski, który debiutował na scenie będąc przedszkolakiem. W mieście są szkoły, szpital i kryta pływalnia. Działa tam duża firma produkująca podzespoły i urządzenia elektroniczne.  

Sucha jest punktem wyjścia na szlaki turystyczne prowadzące w kierunku Beskidu Małego, Makowieckiego i Żywieckiego. W 1906 roku wyznaczono pierwszy szlak turystyczny w Beskidach Zachodnich prowadzący z Suchej przez Magurkę do Zawoi.