Mieszkańcy o Olsztynku mówią, że to miasto, w którym żyje się spokojnie, ale gdzie dzieje się dużo. Sprawdzimy to w premierowym cyklu RMF FM i RMF24 Fakty z Twojego Miasta.

Olsztynek powstał na terytorium pruskiego plemienia Sasinów. Ziemie te, podbite przez zakon krzyżacki, zostały objęte akcją kolonizacyjna dopiero w połowie XIV wieku. Była to kraina puszczańska, pokryta wielkimi lasami, tylko w niektórych miejscach istniały osady pruskie. Założenie miasta wiąże się z działalnością komtura ostródzkiego, Gunthera von Hohenstein. Z jego inicjatywy na niewielkim wzgórzu zbudowano zamek, obok powstała osada zamieszkała przez rzemieślników i kupców. 1 października 1359 roku otrzymała prawa miejskie i nazwę "Hohenstein" na cześć komtura ostródzkiego, który dokonał lokacji.

Ewenement na skraję kraju

Olsztynek to przede wszystkim miasto nieduże, ale z klimatem. Ma znakomite położenie, bo leży na skrzyżowaniu głównych dróg, czyli "siódemki", która przekształca się w drogę ekspresową oraz "51", która przez Olsztyn biegnie do Kaliningradu. Dzięki Małemu Ruchowi Granicznemu w Olsztynku pojawia się dużo turystów z obwodu kaliningradzkiego.

Gmina jest ewenementem, bo lesistość w Polsce zmierza w kierunku 29 procent, natomiast okolice Olsztynka to 50 procent lasów. W niedalekiej Ameryce jest klimat podobny do górskiego. Mnóstwo rzek, jezior to raj dla wędkarzy. Często zaglądają tu też miłośnicy rowerów, kajaków, a także grzybów.

Zabytkami godnymi uwagi są m.in.: gotycki kościół z XIV wieku i pozostałości murów miejskich z basztami z XV w. (budowane po 1415 roku), a przede wszystkim zamek krzyżacki. Wartym uwagi jest też układ urbanistyczny Starego Miasta oraz pojedyncze domy z początku XX wieku. W mieście znajduje się też skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny. 

Status Cittaslow zobowiązuje

W 2013 roku Olsztynek dołączył do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow. W wielkim skrócie, pokazuje to, że w tym mieście żyje się dobrze i przede wszystkim dba o to, żeby tak było. Miasta przyjęte do sieci zobowiązane są m. in. do poprawiania swojej infrastruktury, rewitalizacji obszarów zabytkowych, dbania o tradycje, historię i lokalną kuchnię. W Olsztynku nie ma wyścigu szczurów, każdy mieszkaniec tutaj żyje bez pośpiechu, a turysta zawsze wypoczywa - powiedział naszemu reporterowi jeden z mieszkańców. Jakie jeszcze są opinie o Olsztynku? Powtarzają się przede wszystkim, że to miasto gościnne, sympatyczne, które swoimi atrakcjami potrafi zatrzymać na dłużej. Mimo że nie jest obciążone przemysłem, kilka lokalnych firm prężnie działa na arenie ogólnopolskiej.