​Największy na świecie gotycki zamek, największe zrekonstruowane machiny oblężnicze, miniatura zamku krzyżackiego zbudowana z miliona malutkich cegiełek - m.in. to można zobaczyć w Malborku. Do miasta zaprosił nas pan Wojciech.

Dziś to niespełna 40 tysięczne miasto, które jest siedzibą powiatu malborskiego. W średniowieczu Malbork był siedzibą Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego, a tym samym stolicą Państwa Zakonnego. Nad Nogat, nad którym leży Malbork, krzyżaccy mistrzowie przenieśli się z Wenecji. Po sobie zostawili w mieście przede wszystkim największy na świecie zespół zamków gotyckich, który jest główną atrakcją przyciągającą turystów do Malborka.

Co roku zamek odwiedza blisko pół miliona gości. Oprócz Polaków najwięcej gości pochodzi z Rosji i Niemiec. Ale przyjeżdżają tu też turyści, dosłownie z całego świata. W zeszłym roku zamek odwiedziło na przykład 13 gości z Korei Południowej. Przyjeżdżali turyści z Japonii, Chin, Brazylii czy Islandii. Przyciąga ich na pewno fakt, że zespół zamkowy znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Został na nią wpisany w 1997 roku.

"Jeden dzień to za mało" - to hasło, którym obecnie promuje się miasto. Mieszkańcy i władze miasta przekonują, że choć zamek jest największą atrakcją, nie jest jedynym powodem, dla którego warto Malbork odwiedzić. Miłośników historii czy zabytkowej architektury zaciekawią na pewno budynki dworca kolejowego, dawnego Szpitala Jerozolimskiego czy Ratusza Staromiejskiego.

Atrakcją dla turystów ma być także plac miejski, który od zamki dzieli kilka minut spaceru. Od 2010 roku stoi na nim wykonany z brązu pomnik króla Kazimierza Jagiellończyka. Ma przypominać o polskich czasach, które w Malborku trwały od 1457 do 1772 roku, kiedy miasto przejęli Prusowie. Jednym z elementów placu jest także "roztańczona’ fontanna miejska, składająca się z blisko 50 dysz. Woda wydobywa się z nich w takt muzyki, całość wzmacniają efekty świetlne. W sezonie takie pokazy odbywają się codziennie.

Od niedawna Malbork cieszy się także nową przystanią żeglarską. Powstała w ramach pomorskiego projektu "Pętla Żuław", w ramach którego na drogach wodnych delty Wisły i Zalewu Wiślanego powstała sieć małych portów i przystani żeglarskich. Ta w Malborku to między innymi pływające pomosty umożliwiające cumowanie ponad 20 jachtów oraz bosmanat z zapleczem sanitarnym i kuchnią. Od maja do września przystań czynna jest przez całą dobę. W Malborku powstał także park dinozaurów. Oprócz 40 dinozaurów w skali 1:1 znajduje się tam także ekspozycja skamieniałości.