Piłkarze Borussii Dortmund, w tym Łukasz Piszczek, który rozegrał całe spotkanie, pokonali na wyjeździe VfL Wolfsburg 3:0 w pierwszej kolejce niemieckiej ekstraklasy. Pomocnik gospodarzy Jakub Błaszczykowski doznał kontuzji i opuścił boisko w 42. minucie.

Jakub Błaszczykowski /PAP/EPA /PAP/EPA

"Kuba" upadł niefortunnie na murawę po pojedynku z jednym z rywali i od razu złapał się za prawą nogę. Przez kilka minut udzielano mu pomocy poza boiskiem, ale były klubowy kolega Piszczka nie mógł kontynuować gry.

"Wilki" były bezsilne w starciu z BVB. Pierwszą bramkę straciły już w 22. minucie, a na listę strzelców wpisał się Amerykanin Christian Pulisic. Pięć minut później na 2:0 trafił Hiszpan Marc Bartra, a wynik ustalił w 60. król strzelców ubiegłego sezonu Bundesligi Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang.

W wyjściowym składzie Borussii po ponadpółrocznej przerwie spowodowanej kontuzjami znalazł się Mario Goetze. Mistrz świata z 2014 roku asystował przy golu Pulisica.

W innym sobotnim meczu Hoffenheim wygrało u siebie z Werderem Brema 1:0, a od 74. minuty w barwach gospodarzy grał kapitan Eugen Polanski. Zwycięską bramkę zdobył niedługo przed ostatnim gwizdkiem Chorwat Andrej Kramaric.

Z kolei beniaminek VfB Stuttgart w składzie z Marcinem Kamińskim (cały mecz) przegrał w Berlinie z Herthą 0:2. Bohaterem spotkania był Australijczyk Matthew Leckie, który zdobył obie bramki (46. i 62.).

Na trzech niemieckich boiskach - w Sinsheim (tam swoje mecze rozgrywa Hoffenheim), Hamburgu i Berlinie - pojawiły się w sobotę problemy z systemem umożliwiającym sędziom wgląd do powtórek. Jak poinformowano w oświadczeniu, technologia nie była dostępna z przyczyn technicznych. Niemiecka ekstraklasa jest pierwszą ligą w Europie, w której VAR ma być dostępny w każdym spotkaniu.

W piątek, na inaugurację sezonu 2017/18, broniący tytułu Bayern pokonał u siebie Bayer Leverkusen 3:1, a jedną z bramek dla zwycięzców zdobył z rzutu karnego Robert Lewandowski.