ZAKSA Kędzierzyn-Koźle awansowała do 2. rundy play off Ligi Mistrzów siatkarzy. W rewanżowym meczu pierwszej fazy pokonała w Belgii zespół Noliko Maaseik 3:2. Pierwsze spotkanie w Polsce zespół trenera Daniele Castellaniego wygrał 3:0.

Długo pojedynek nie układał się po myśli gości. Miejscowi prowadzili 2:1 w setach i wyraźnie dominowali w czwartej partii. Wtedy argentyński szkoleniowiec ZAKS-y wpuścił na boisko rezerwowych, którym udało się odwrócić losy seta i w konsekwencji meczu. Szczególnie dobre zmiany dali środkowy Łukasz Wiśniewski i rozgrywający Grzegorz Pilarz.

W tie-breaku na boisku byli już podstawowi gracze wicelidera polskiej ekstraklasy, a decydujący punkt zdobył z zagrywki Francuz Antonin Rouzier.

Gdyby ZAKSA przegrała rewanż, to losy awansu rozstrzygnęłyby się w tzw. złotym secie, rozgrywanym do 15 punktów.

Mogą trafić na Skrę

W kolejnej rundzie, która wyłoni trzech uczestników Final Four, zespół z Kędzierzyna-Koźla może trafić na PGE Skrę Bełchatów. W środę w Łodzi wicemistrz kraju spotka się w rewanżu z Arkasem Izmir. W Turcji wygrał przed tygodniem 3:1.

Znacznie trudniejsze zadanie czeka Asseco Resovię, która zagra na wyjeździe z Lube Banca Marche Macerata. Mistrz Włoch przed tygodniem wygrał w Rzeszowie 3:0.

We wtorek awans do 2. rundy play off wywalczyły także drużyny broniącego trofeum Zenitu Kazań oraz włoskiego Bre Banca Lannutti Cuneo.