Ważne zagranie Roberta Lewandowskiego w El Clasico czy gol Sebastiana Szymańskiego w hicie ligi holenderskiej. Spora grupa naszych reprezentantów zebrała w ten weekend niezłe noty za ostatnie ligowe występy. Asysty na swoim koncie zapisali Piotr Zieliński, Paweł Dawidowicz czy Michał Karbownik. Spośród 25 powołanych na zgrupowanie tylko czterech naszych piłkarzy w weekend przegrało swoje spotkania. Istotne błędy popełnili Karol Linetty i Nicola Zalewski. Ich kluby traciły po nich bramki.

W weekend oczy wszystkich kibiców futbolu były zwrócone na hiszpańskie El Clasico. Barcelona pokonała Real Madryt 2:1 a udział przy zwycięskim trafieniu miał Robert Lewandowski. Jego sprytne podanie piętą pozwoliło wpaść w pole karne Alejandro Balde. To on wyłożył piłkę Franckowi Kessiemu i "Duma Katalonii" zdobyła bramkę w doliczonym czasie gry.

Na początku spotkania Lewandowski uderzał z dystansu, ale świetną paradą popisał się Thibaut Courtois. W drugiej połowie po strzale Polaka piłka odbiła się od obrońcy i wyszła na rzut rożny. Nasz napastnik strzelał jeszcze nad bramką nożycami.

W Holandii w niedzielę z golem Sebastian Szymański. W prestiżowym spotkaniu Feyenoord Rotterdam pokonał 3:2 Ajax Amsterdam a Szymański zebrał bardzo dobre noty.

Piotr Zieliński zanotował asystę w Serie A w pojedynku Napoli z Torino. Klub z Neapolu zmierzający w stronę mistrzostwa Włoch wygrał 4:0. Kiepskie recenzje po tym spotkaniu zabrał Karol Linetty. Po jego faulu klub z Neapolu miał rzut karny.

Z asystą w Italii także Paweł Dawidowicz, ale jego Hellas Werona przegrała ważny mecz z Sampdorią 1:3. Obie ekipy walczą o utrzymanie. Nasz obrońca po rzucie rożnym zgrał piłkę w polu karnym i to wykorzystał jeden z jego kolegów.

W derbach Rzymu AS Roma Nicoli Zalewskiego przegrała 0:1 z Lazio. Reprezentant Polski niestety zawinił przy jedynej bramce w tym spotkaniu.

W 2 Bundeslidze z asystą Michał Karbownik. Po jego podaniu bramkę strzelił Dawid Kownacki - zdaniem wielu największy przegrany, jeśli chodzi o powołania Fernando Santosa. Ekipa Polaków, czyli Fortuna Dusseldorf, pokonała 5:2 Hansę Rostock.

Warto odnotować jeszcze debiut Jakuba Kiwiora w Premier League. Obrońca Arsenalu spędził jednak na murawie w meczu z Crystal Palace tylko kilka minut. Pytanie o jego pozycję w reprezentacji przy braku gry w klubie pod transferze do londyńskiego klubu jest jak najbardziej uzasadnione.

Kłopoty z graniem ma także Bartosz Bereszyński. Wczoraj znów przesiedział cały mecz Napoli na ławce rezerwowych.

Z kolei Jan Bednarek opuścił w ostatnim meczu Southamptonu boisko z kontuzją po tym jak jeden z rywali uderzył go w żebra. Wczoraj w Poznaniu piłkarz miał przechodzić dodatkowe badania.

W weekend na boisku nie zobaczyliśmy za to dwóch piłkarzy, którzy na zgrupowanie przyjadą z naszej Ekstraklasy. Ben Lederman siedział na ławce rezerwowych podczas pojedynku Rakowa z Cracovią. Michał Skóraś z Lecha Poznań nie znalazł się w meczowej kadrze na mecz z Widzewem. W składzie "Kolejorza", który w czwartek grał z Djurgarden w Lidze Konferencji Europy (gol Skórasia), było trochę zmian.

Bramkarze:

Bartłomiej Drągowski (La Spezia) - 90 minut w meczu z Sassuolo (0:1)

Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut w meczu z Salernitaną (2:2)

Wojciech Szczęsny (Juventus) - 90 minut w meczu z Interem (1:0)

Obrońcy:

Jan Bednarek (Sputhamton) - 34 minuty w meczu z Tottenhamem (3:3). Polak po tym, jak został uderzony w żebra przez jednego z rywali, musiał opuścić boisko

Bartosz Bereszyński (SSC Napoli) - na ławce rezerwowych w meczu z Tornio (4:0)

Matty Cash (Aston Villa) - 90 minut w meczu z Bournemouth (3:0)

Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - 90 minut i asysta w meczu z Sampdorią Genua (1:3)

Roert Gumny (Augsburg) - 90 minut w meczu z Schalke Gelsenkirchen (1:1)

Michał Karbownik (Fortuna Dusseldorf) - 85 minut i asysta w meczu z Hansą Rostock (5:2)

Jakub Kiwior (Arsenal) - 4 minuty w meczu z Crystal Palace (4:1)

Kamil Piątkowski (KAA Gent) - 69 minut w meczu z Eupen (3:0)

Pomocnicy:

Krystian Bielik (Birtmingham) - 90 minut w wygranym 1:0 meczu z Queens Park Rangers

Przemysław Frankowski (RSC Lens) - 78 minut w wygranym 3:0 meczu z Angers

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - 58 minut w meczu z VfB Stuttgart (1:0)

Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) - 66 minut w meczu z PSV Eindhoven (1:1)

Ben Lederman (Raków Częstochowa) - mecz z Cracovią przesiedział na ławce rezerwowych (4:1)

Karol Linetty (Torino) - 54 minuty w przegranym 0:4 meczu z Napoli (0:4)

Michał Skóraś (Lech Poznań) - poza składem na mecz z Widzewem Łódź (2:1)

Damian Szymański (AEK Ateny) - 90 minut w meczu z Panathinaikosem (0:0)

Sebastian Szymański (Feyenoord) - 77 minut i gol w meczu z Ajaxem Amsterdam (3:2)

Nicola Zalewski (AS Roma) - 90 minut w derbowym meczu z Lazio (0:1)

Piotr Zieliński (SSC Napoli) - 65 minut i asysta w wygranym 4:0 meczu z Torino

Napastnicy:

Robert Lewandowski (FC Barcelona) - 90 minut w meczu z Realem Madryt (2:1)

Krzysztof Piątek (Salernitana) - 34 minuty w meczu z Bologną (2:2)

Karol Świderski (Charlotte FC) - na ławce rezerwowych w meczu z Orlando City (2:1)