Francuski kolarz Alexis Gougeard (AG2R) wygrał 19. etap wyścigu Vuelta a Espana, długości 185 km pomiędzy miejscowościami Medina del Campo i Avila. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) zajął 33. miejsce. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Holender Tom Dumoulin (Giant).

Kolarze na trasie /JAVIER LIZON /PAP/EPA

Gougeard o 40 sekund wyprzedził Portugalczyka Nelsona Oliveirę (Lampre). Trzeci był Belg Maxime Monfort (Lotto Soudal) - 44 s straty.

24-osobowa ucieczka uzyskała kilkunastominutową przewagą nad zasadniczą grupą. Z niej najszybciej finiszował Dumoulin, który w "generalce" powiększył przewagę nad Fabio Aru (Astana) do sześciu sekund.

Trzeci w klasyfikacji generalnej jest Hiszpan Joaquim Rodriguez (Katiusza) - 1.24 min straty, a czwarty Majka - 2.31.

Dość łatwa trasa z dwiema premiami górskimi (trzeciej i drugiej kategorii) sprzyjała uciekinierom. Już w połowie etapu praktycznie było jasne, że to między tymi zawodnikami rozegra się walka o zwycięstwo. Gougeard zdecydował się na atak, gdy do mety było ponad 20 km. Okazało się to słusznym posunięciem.

Dumoulin natomiast przewagę nad swoimi najgroźniejszymi rywalami powiększył podczas końcowego, około dwukilometrowego podjazdu po bruku.

Zakończenie wyścigu w niedzielę w Madrycie. Dzień wcześniej może jednak jeszcze dojść do zmian w klasyfikacji generalnej. Tego dnia kolarze przejadą 175,8 km i będą musieli zmierzyć się z czterema podjazdami pierwszej kategorii.