Australijczyk Simon Clarke (Education First) wygrał piąty etap kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana z Granady do Roquetas de Mar (188,7 km). Michał Kwiatkowski (Sky) stracił pozycję lidera na rzecz szóstego na mecie Francuza Rudy'ego Molarda (FDJ).

Michał Kwiatkowski podczas Vuelta a Espana jeszcze w koszulce lidera / MANUEL BRUQUE /PAP/EPA

Clarke był najszybszy z trzyosobowej grupy długo jadącej na czele na tym mocno pofałdowanym etapie. Jako drugi finiszował Holender Bauke Mollema (Trek-Segafredo), a trzeci był Włoch Alessandro De Marchi (BMC).

Molard przyjechał na szóstej pozycji w drugiej trzyosobowej grupce ze stratą ośmiu sekund, za Włochem Davide Villellą (Astana) i Belgiem Florisem De Tierem (LottoNL-Jumbo).

Kwiatkowski został sklasyfikowany na 23. pozycji w peletonie, który przyjechał 4 minuty 55 sekund po zwycięzcy i stracił pozycję lidera po trzech dniach jazdy w czerwonej koszulce.

Taki sam czas jak kolega z reprezentacji Polski uzyskał Rafał Majka (Bora-hansgrohe), który zajął 31. miejsce.

W klasyfikacji generalnej po pięciu etapach Mollard wyprzedza Kwiatkowskiego o 1 minutę i sekunę, a trzeci jest Niemiec Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) - 1.08.

W czwartek szósty, płaski etap wyścigu z Huercal Overa do San Javier (153 km, prowadzący wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Na mecie można się spodziewać finiszowej rozgrywki sprinterów.